صفحه نخست / مقالات و تحلیل ها / عاملان دادگاه‌های صحرایی باید بازداشت و مجازات شوند

عاملان دادگاه‌های صحرایی باید بازداشت و مجازات شوند

مسئولان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گویند که عاملان دادگاه‌های صحرایی باید بازداشت و مجازات شوند.

آنان از حکومت می‌خواهند تا برگزار کنندگان دادگاه‌های صحرایی و ضرب و شتم یک زن در محضر عام در ولایت تخار را بازداشت و به دادگاه بسپارند.

گزارش‌های نشر شده می‌رساند که اعضای یک خانواده به شمول یک فرمانده محلی، یک زن ۲۲ ساله را به اتهام روابط نا مشروع با یک مرد محاکمه‌ی صحرایی کرده ‌اند.

بلال صدیقی سخنگوی این کمیسیون گفته است که امیدوارند، دولت افغانستان تلاش‌های خود برای حاکمیت قانون را افزایش دهد و به کسی اجازه ندهد که دادگاه صحرایی را دایر کند.

در همین حال مسئولان محلی در ولایت تخار نیز از پیگیری این قضه خبر داده اند.

در اعلامیه‌ی مقام ولایت تخار در این مورد آمده که یک هیئت مختلط از اداره‌های ذیربط تعیین شده تا موضوع را پی‌گیری و عاملان آن را به پنجه قانون بسپارند.

این درحالیست که نهادهای حقوق بشری همواره از برگزاری محاکم صحرایی در افغانستان ابراز نگرانی کرده و آن را خلاف ارزش‌های بشری عنوان نموده اند

مشاهده مطالب دیگر

-

حمله به دو مسجد در نیوزلند؛ نگاهی به یک رویداد خونین

قاسم لومان – ملبورنحمله‌ی روز جمعه بر نمازگزاران در دو مسجد در کرایست‌چرچ نیوزلند که در اثر آن ۴۹ نفر کشته شدند، مرگبارترین حادثه در تاریخ این کشور خوانده شده است. این حادثه در ذات خود تحولات زیر خاکستر را که طی چند سال اخیر در آسترالیا و نیوزیلند رخ داده، آشکار می‌کند. گفته می‌شود…