صفحه نخست / رویدادها / رویدادهای داخلی / سازمان ملل : خشونت بی‌رحمانه علیه زنان هنوز هم ادامه دارد

سازمان ملل : خشونت بی‌رحمانه علیه زنان هنوز هم ادامه دارد

یافته‌های یک گزارش هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) نشان می‌دهد که دست‌رسی به عدالت برای زنان قربانی خشونت در افغانستان به شدت نابسنده است.

گزارش «بی‌عدالتی و معافیت: میانجی‌گیری جرایم خشونت علیه زنان»، تجربیات فردی زنان افغانستان و نجات‌یافته‌گان از خشونت در سراسر کشور را از اگست ۲۰۱۵ تا دسمبر ۲۰۱۷ مستندسازی و پی‌آمدهای حقوق بشری استفاده‌ی وسیع از میانجی‌گری در قضایای خشونت علیه زنان را شناسایی کرده است.

این گزارش درباره‌ی این‌که میانجی‌گری چگونه زنان را از دست‌رسی به عدالت محروم می‌کند و مانع آن‌ها از درک حقوق اساسی‌شان می‌شود، توضیح می‌دهد.

تدامیچی یاماموتو، نماینده‌ی ویژه‌ی دبیر کل ملل متحد برای افغانستان گفت: «استفاده از میانجی‌گری در قضایای جرمی نه تنها باعث عادی شدن خشونت علیه زنان می‌شود، بل‌که هم‌چنان باعث می‌شود که اعتماد به سیستم عدلی جرمی در کل تضعیف شود.»

وی افزود: «یافته‌های این گزارش به شمول جزئیات درباره‌ی معافیت بدون کنترول از مجازات در قتل‌های ناموسی و قتل زنان، نشان می‌دهد که عدالت برای قربانیان خشونت علیه زنان هنوز هم به شدت نابسنده است.»

یوناما یافته است که در قضایای جرمی خشونت علیه زنان که در این گزارش آمده است، بیش‌ترشان از طریق سازوکارهای حل اختلاف میانجی‌گری شده است. نهادهای قانونی، قضایا را با نادیده‌گرفتن قانون محو خشونت علیه زنان به میانجی‌گری ارجاع داده‌اند و خودشان در جریان آن اشتراک داشته و یا طی مراحل آن را نظارت کرده‌اند. قانون محو خشونت علیه زنان و قانون جزای افغانستان اجازه‌ی استفاده از میانجی‌گری در قضایای جرمی را نداده است.

به گفته‌ی یاماموتو حکومت قدم‌های جدی را برای تأمین حقوق زنان برداشته است، اما حقیقت این است که «خشونت بی‌رحمانه» علیه زنان هنوز هم ادامه دارد.

مشاهده مطالب دیگر

-

اظهارات نخست وزیر پاکستان پس از نخستین پیروزی تیم کریکت افغانستان در بازی های پنج روزه ”تست مچ“

عمران خان، نخست وزیر پاکستان نخستین پیروزی تیم ملی کریکت افغانستان در بازی های بین المللی پنج روزه ”تست مچ“ را تبریک گفت. پس از پیروزی تیم کریکت افغانستان در برابر آیرلند، صدر اعظم پاکستان با نشر یک اعلامیهٔ در صفحه تویتر خود نخستین پیروزی تیم ملی کریکت افغانستان را تبریک گفت. در پیام تویتری…