رویدادهای خارجی

اجساد ۲۰۰ نفر در شهر ماریوپول اوکراین پیدا شد – مقام‌ها

مقام‌های اوکراینی روز سه شنبه ۲۴ می (سوم جوزا) گفتند که کارگران در جریان پاک‌کاری مخروبه‌ها در ویرانه‌های شهر ماریوپول، اجساد ۲۰۰ نفر را پیدا کرده اند؛ شهری که در ماه‌های اخیر در محاصرۀ نظامیان روسیه قرار داشت.

پترو اندریوشچینکو، مشاور شاروال ماریوپول به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که این اجساد در زیرزمین یک ساختمان ویرانه پیدا شده و به گفتۀ وی اجساد متفسخ شده و بوی آن به ساحات اطراف پخش شده بود.

ماریوپول که شاهد یکی از سخت‌ترین مشقت‌های تهاجم روسیه بر اوکراین بود، به نماد جهانی مقاومت مردم اوکراین در برابر اشغال روسیه مبدل شده است.

با آنکه روسیه به تازگی ادعا کرده است که شهر ماریوپول را به گونۀ کامل به تصرف در آورده است، آقای اندریوشچینکو مشخص نکرده است که کندن‌کاری ویرانه‌ها در کدام قسمت ماریوپول منجر به کشف این اجساد شده است.

پیش از این، ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، روسیه را به راه اندازی “جنگ تمام عیار” برای وارد کردن بیشترین تلفات و خسارات ممکن بر اوکراین، متهم کرد. او گفت که قارۀ اروپا در ۷۷ سال گذشته شاهد چنین جنگی نبوده است.

روسیه با این انتظار که در جریان چند روز یا چند هفتۀ معدود اوکراین را تصرف خواهد کرد، به آن کشور یورش برد. اما مقاومت سرسختانۀ مردم اوکراین و حمایت تسلیحاتی غرب، نیروهای روسی را زمینگیر کرد و مسکو را واداشت تا اهداف خود را محدودتر کند.

اکنون روسیه با تمرکز برای تصرف شهر صنعتی دونباس در شرق اوکراین، عملیات نظامی را شدت بخشیده است تا سیفیرودونتسک و شهرهای مجاور آن را محاصره و تصرف کند؛ تنها شهرهایی که در دونباس زیر کنترول دولت اوکراین قرار دارد.

وزارت دفاع بریتانیا گفته است که با وصف مقاومت شدید اوکراینی‌ها، قوای روس توانسته است که برخی ساحات را در سیفیرودونتسک تصرف کند، شهری که تسلط اوکراینی‌ها بر آن مشکلات جدی لوژستیکی را برای روسیه ایجاد کرده است.

در تلاش برای پیروز شدن در دونباس، روسیه شماری از نیروهای خود را از اطراف خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین، بیرون کرده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا