رویدادهای خارجی

مسکو: ۹۵۹ نظامی اوکراینی در ماریوپول به قوای روسی تسلیم شدند

روسیه گفته است که صدها نظامی اوکراینی که در فابریکهٔ فولاد ازوفستال در شهر ماریوپول اوکراین در محاصره بودند، به نیروهای روسی تسلیم شده اند که با این حساب مجموع نظامیانی که در این فابریکه محصور بودند و به قوای روسی تسلیم شده اند به ۹۵۹ نفر رسید.

وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه ۱۸ می (۲۸ ثور) با نشر اعلامیه‌ای گفت که ۶۹۴ جنگجوی اوکراینی شب گذشته سلاح خویش را به زمین گذاشته و تسلیم شدند.

خبرگزاری محلی DNA به نقل از دینیس پوشیلین، رهبر جدایی طلبان طرفدار روسیه که کنترول این منطقه را در دست دارد، گفته است که فرماندهان اصلی هنوز در داخل فابریکه استند.

اما کیف در مورد سرنوشت این نظامیان سکوت کرده است. اولکساندر موتوزاینیک، سخنگوی اردوی اوکراین در یک کنفرانس خبری گفت: “دولت نهایت تلاش خود را برای نجات سربازان ما انجام می‌دهد. بیایید منتظر بمانیم. در حال حاضر، مهمترین چیز نجات جان قهرمانان ماست. هر گونه اطلاعاتی به مردم می‌تواند این روند را به خطر بیندازد.”

مقامات اوکراینی روز سه شنبه تسلیم شدن بیش از ۲۵۰ نظامی آن کشور به قوای روسی را تایید کردند، اما نگفتند که چند نفر دیگر در داخل فابریکه باقی مانده یا ممکن است چه اتفاقی برای آنها بیفتد.

وادیم بیوچینکو، شاروال ماریوپول گفت: “متاسفانه موضوع بسیار حساس است و امروز مذاکرات بسیار شکننده‌ای در جریان است، بنابراین نمی‌توانم چیزی بیشتر بگویم.”

او افزود که ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، صلیب سرخ و سازمان ملل متحد در مذاکرات شرکت دارند، اما جزییات بیشتری ارایه نکرد.

در همین حال،‌ ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، در یک سخنرانی ویدیویی خطاب به ملت گفت:‌ “می خواهم تاکید کنم که اوکراین به اوکراینی های قهرمان زنده نیاز دارد. این اصول ما است. فکر می‌کنم که هر فرد قانع این حرف‌ها را درک خواهد توانست. عملیات نجات مدافعان ماریوپول توسط افسران نظامی و استخباراتی ما آغاز شده است.”

مقامات اوکراینی ابراز امیدواری کرده اند که مدافعان ماریوپول ممکن با زندانیان روسی تبادله شوند. اما مسکو می‌گوید که چنین معامله‌ای صورت نگرفته است.

کرملین می‌گوید که پوتین شخصاً رفتار انسانی با کسانی را که تسلیم می‌شوند، تضمین کرده است. اما سایر سیاستمداران برجسته روسی علناً خواستار تبادله نشدن آنان و حتا اعدام شان شده اند.

روسیه می‌گوید که بیش از ۵۰ زخمی به شفاخانه و سایرین به زندانی که به تازگی در ساحهٔ زیر کنترول قوای روسی و جدایی طلبان طرفدار روسیه بازگشایی شده است، انتقال داده شده اند.

محاکمهٔ نخستین سرباز روسی در اوکراین به اتهام ‘جنایات جنگی’

وادیم شیشیمارین سرباز روسی اسیر شده روز چهارشنبه ۱۸ می (۲۸ ثور) در نخستین محاکمه جنایات جنگی پس از تهاجم روسیه بر اوکراین به قتل یک غیرنظامی مسن اعتراف کرد.

این سرباز ۲۱ ساله، خدمه تانک یکی از واحدهای زرهی روسیه است. او از سوی محکمهٔ اوکراین متهم شده بود که در روستایی در شمال شرق این کشور، بالای یک مرد غیرنظامی ۶۲ ساله اوکراینی گلوله‌باری کرده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به سوالی درباره این محاکمه، به رویترز گفت: “مانند قبل، هیچ اطلاعاتی (در مورد محاکمه) وجود ندارد و توانایی (روسیه) برای ارایه کمک نیز به دلیل غیابت حضور دپلوماتیک ما محدود است.”

پسکوف در پاسخ به سوالی در مورد اتهامات جنایات جنگی علیه نیروهای روسی در اوکراین گفت: “ما بیان چنین عباراتی را غیرممکن و غیرقابل قبول می‌دانیم. بسیاری از مواردی که اوکراین در مورد آنها صحبت می‌کند، جعلی هستند، و فاحش ترین آنها صحنه سازی شده اند. همانطور که توسط کارشناسان ما به طور قانع کننده‌ای ثابت شده است.”

کیف روسیه را به جنایات جنگی و قساوت علیه غیرنظامیان در جریان تهاجم روسیه به این کشور متهم کرده و گفته است که بیش از ۱۰ هزار جنایت جنگی احتمالی را شناسایی کرده است.

روسیه هدف قرار دادن غیرنظامیان یا دست داشتن در جنایات جنگی را رد کرده و کیف را متهم کرده است که آنها برای بدنام کردن نیروهای روسی “صحنه‌سازی” شده است.

با توجه به اینکه این نخستین قضیهٔ جنایات جنگی در اوکراین است و برای اوکراین اهمیت نمادین زیادی دارد.، پیگرد قانونی شیشیمارین با دقت از سوی ناظرین دنبال خواهد شد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا