رویدادهای خارجی

بیش از ۲۶۰ نیروی اوکراینی از فابریکهٔ فولاد ازوفستال تخلیه شدند

مقام های اوکراینی روز دوشنبه ۱۶ می (۲۶ ثور) گفتند که بیش از ۲۶۰ نیروی آن کشور که در فابریکهٔ فولاد ازوفستال واقع در شهر تحت محاصرهٔ‌ ماریوپول گیر مانده بودند، از این منطقه تخلیه شدند.

آنا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین، گفته است که از میان نیروهای تخلیه شده، ۵۳ تن آنان در جریان جنگ در برابر قوای روسی به شدت زخمی شده اند و آنان به شفاخانهٔ واقع در نووازوفسک منتقل شده اند. منطقهٔ نووازوفسک زیر کنترول قوای روسی و جدایی طلبان طرفدار روسیه قرار دارد.

به گفتهٔ معاون وزیر دفاع اوکراین، ۲۱۱ نیروی دیگر اوکراینی به شهرک اولنیوکا انتقال یافته اند. این منطقه نیز تحت کنترول جدایی طلبان طرفدار روسیه قرار دارد. او اضافه کرد که نیروهای تخلیه شده احتمالاََ با اسیران جنگی روسیه مبادله شوند.

در همین حال،‌ ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، در یک سخنرانی ویدیویی خطاب به ملت در مورد تخلیهٔ نیروهای کشورش از منطقهٔ ماریوپول تحت محاصرهٔ‌ قوای روسی صحبت کرد.

زیلینسکی در بخشی از سخنرانی اش گفت:‌ “می خواهم تاکید کنم که اوکراین به اوکراینی های قهرمان زنده نیاز دارد. این اصول ما است. فکر می کنم که هر فرد قانع این حرف ها درک خواهد توانست. عملیات نجات مدافعان ماریوپول توسط افسران نظامی و استخباراتی ما آغاز شده است.”

معاون وزیر دفاع اوکراین همچنین گفته است که تلاش ها برای نجات سایر قوای اوکراینی که در فابریکهٔ فولاد ازوفستال،‌ آخرین پایگاه مقاومت قوای اوکراینی در شهر بندری ماریوپول،‌گیر مانده اند، ادامه خواهد یافت.

در همین حال، نیروهای اوکراینی روز دوشنبه قادر شدند تا قوای روسی را در یک عملیات ضد حمله در منطقهٔ خارکیف عقب بزنند و قوای اوکراینی به سرحد روسیه رسیده است.

از آغاز تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین که به تاریخ ۲۴ فبروری سال روان میلادی آغاز شد، بیش از سه هزار غیر نظامی در آن کشور کشته و هزاران غیر نظامی دیگر زخمی شده اند.

علاوه بر این، این جنگ در پهلوی تخریب زیربناهای اوکراین، موجب شده تا بیش از ۵.۲ میلیون اوکراینی کشور شان را ترک کنند و بیش از ۷.۵ میلیون جمعیت در داخل قلمرو آن کشور از خانه های شان بی جا شده اند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا