رویدادهای خارجی

سربازان اسراییلی در مراسم خاکسپاری خبرنگار شبکه الجزیره با فلسطینی‌ها درگیر شدند

پولیس اسراییل روز جمعه ۱۳ می (۲۳ ثور) در مراسم خاکسپاری شیرین ابوعاقله، خبرنگار شبکه الجزیره با عزاداران فلسطینی که تابوت او را حمل می‌کردند، درگیر شد.

هزاران فلسطینی با در دست داشتن پرچم‌های فلسطین در مراسم خاکسپاری شیرین که در جریان گزارش حمله سربازان اسراییلی در سواحل غربی رود اردن کشته شده بود، اشتراک کرده و می‌خواستند که تابوت او را با پای پیاده به قبرستان انتقال بدهند.

اما پولیس اسراییل با این کار مخالفت کرده و بالای عزادارن حمله‌ور شد و آنان را با دنده و لگد مورد ضرب و شتم قرار داد.

در این مراسم بر اثر درگیری میان سربازان اسراییلی با سوگواران، تابوت شیرین ابوعاقله نزدیک بود به زمین بافتد.

این درگیری که تنها چند دقیقه طول کشید بر خشم فلسطینی‌های عزادار افزود. مقام‌های ادارهٔ خودگردان فلسطین کشته شدن ابوعاقله را “قتل” توسط سربازان اسراییلی قلمداد کرده‌اند، اما دولت اسراییل به ادارهٔ فلسطین پیشنهاد کرده است که فلسطینی‌ها و اسراییل در زمینه مرگ این خبرنگار تحقیقات مشترکی ترتیب دهند.

اما فلسطین این پیشنهاد را رد کرده و محمود عباس، رییس ادارهٔ خودگردان فلسطین گفته است که فلسطینی‌ها به تنهایی در این رابطه تحقیق خواهند کرد، و اسراییل کاملا مسوول کشته شدن ابو عاقله است.

چند دقیقه پس از مداخلهٔ پولیس، تابوت شیرین در موتر جنازه گذاشته شد و سمت شهر قدیمی بیت المقدس، جایی که مراسم تشییع جنازهٔ او به آرامی ادامه یافت، حرکت کرد.

جن ساکی، سخنگوی قصر سفید به خبرنگاران گفت که قصر سفید این تصاویر را مضطرب ‌کننده خوانده و افزود که مقامات ایالات متحده در این مورد در تماس نزدیک با مقامات اسراییلی و فلسطینی استند.

در همین حال انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده گفت: “هر خانواده سزاوار این است که بتواند عزیزان خود را به شکلی آبرومندانه و بدون هیچ مانعی به خاک بسپارند.

قطر و الجزیره رفتار پولیس اسراییل را محکوم کردند و فرهان حق، معاون سخنگوی سازمان ملل متحد گفت که این صحنه ها “بسیار تکان دهنده” بود.

در همین حال لیندا تامس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در ملل متحد گفت که او “عمیقاً از این تصاویر مضطرب شده است”. اتحادیه اروپا نیز این حمله را وحشتناک توصیف کرده است.

این خبرنگار امریکایی فلسطینی‌تبار شبکهٔ الجزیره در حالی کشته شد که عملیات نیروهای اسراییلی را در ساحه پوشش خبری می‌داد.

شبکهٔ الجزیره گفته است که نیروهای اسراییلی عاقله ۵۱ ساله را به گونهٔ “عمدی و سازماندهی شده” در حالی کشتند که او از نارآمی‌ها در کمپ مهاجرین جنین گزارش تهیه می‌کرد.

اما نفتالی بنیت، صدر اعظم اسراییل گفت که به نظر می‌رسد این خبرنگار الجزیره در گلوله باری فلسطینی‌ها کشته شده باشد.

در این حادثه یک خبرنگار دیگر شبکهٔ الجزیره زخمی شده است. او گفته است که در زمان گلوله باری هیچ فرد مسلح فلسطینی در ساحه حضور نداشت.

یک عکاس خبرگزاری فرانس پرس گفت که ابو عاقله زمانی که هدف گلوله قرار گرفت، واسکت محافظتی خبرنگاری را به تن داشت.

این عکاس گزارش داد که نیروهای اسراییلی در این ساحه گلوله باری می‌کردند و سپس او جسد ابو عاقله را دید که در زمین افتاده بود. او نیز تایید کرد که در زمان کشته شدن این خبرنگار الجزیره هیچ فرد مسلح فلسطینی‌ در ساحه حضور نداشت.

اسراییلی‌ها مدت زیادی است که از پوشش خبری الجزیره انتقاد می‌کنند، اما مقامات اسرایيل عموماً به خبرنگاران این شبکه اجازه می‌دهند آزادانه فعالیت کنند.

در تهیۀ این مطلب از گزارش‌ خبرگزاری رویترز استفاده شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا