رویدادهای داخلی

طالبان جلسه شورای علمای شیعه را با خشونت برهم زدند و آن‌ها را تهدید به مرگ کردند

افغان رادیو، کابل: منابع از شورای علمای شیعه می‌گویند که طالبان امروز جمعه، ۲۳ ثور، وارد این نشست شدند و با خشونت تمام جلسه را بر‌هم ‌زدند. منابع همچنان می‌گویند که نیروهای طالبان به روی برگزار‌کننده‌گان جلسه ماشه کشیده و آنان را تهدید به مرگ کردند.

یکی از اشتراک‌کننده‌گان این جلسه که نمی‌خواهد نامی از او برده شود، به روزنامه ۸‌صبح می‌گوید طالبان مسلح درست زمانی وارد جلسه شدند که عالمی بلخی، سخنگوی کمیسیون مطالبات شیعیان افغانستان، مشغول سخنرانی بود.

منبع می‌افزاید که طالبان مسلح با بی‌حرمتی تمام، علما را تحقیر و توهین کردند و به ‌شمول اعضای ارشد این شورا، همه را از جلسه بیرون راندند.

تصاویر و ویدیوهایی که از جریان ورود طالبان به جلسه منتشر شده، نشان می‌دهد که آنان ترتیبات جلسه را برهم زده‌ و بنرهایی که حاوی آیات قرآن نیز است را پاره کرده‌اند.

از سویی هم یاسر محسنی، نواسه آیت‌الله آصف محسنی، بنیان‌گذار شورای علمای شیعه، با تایید این خبر گفته که تاکنون دلیل این اقدام «اشتباه، تندروانه و تحریک‎‌برانگیز» گروه طالبان مشخص نیست.

به گفته منبع، پس از این رویداد شماری از مقام‌ها و مسوولان استخبارات طالبان برای معذرت‌خواهی به مدرسه رسالت در غرب کابل ـ جایی که جلسه تدویر یافته بود ـ آمدند و تاکید کردند که نباید این موضوع رسانه‌ای شود.

در این جلسه آیتﷲ صالحی مدرسی، رییس شورای علمای شیعیان افغانستان، محمد اکبری، رییس کمیسیون پی‌گیری مطالبات شیعیان افغانستان، عالمی بلخی، سخنگوی و شماری از اعضای این شورا حضور داشتند.

قرار بود در پنجمین‌ دور از نشست شورای علمای شیعه که از طرف کمیسیون مطالبات شیعه برگزار شده بود، راجع به مسایل جاری کشور بحث و مشورت شود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا