رویدادهای داخلی

طالبان به باشنده‌گان تگاب ایمند ولسوالی ورسج: اگر تا پنج روز کوچ نکنید، بمباران‌تان می‌کنیم

درگیری میان جبهه مقاومت ملی و طالبان در هفته‌های پسین در برخی ولایت‌های شمال و شمال‌شرق کشور افزایش یافته است. طالبان در اندراب‌ها و ولسوالی‌های خوست‌ بغلان، ورسج تخار و دره پنجشیر از هوا و زمین عملیات کرده‌اند که در نتیجه آن تاکنون ده‌ها تن کشته و صدها خانواده به کوه‌ها متواری شده‌اند. در تازه‌ترین مورد گزارش‌هایی از مردم محل در دسترس روزنامه افغان رادیو قرار گرفته که در آن فرماندهان طالبان به باشنده‌گان تگاب ایمند دره قوندز ولسوالی ورسج تخار پنج روز مهلت داده‌اند تا ساحه را ترک کنند، در غیر آن، از سوی طالبان مورد بمباران هوایی قرار خواهند گرفت.

پیش از این نیز گزارش شده بود که طالبان در این منطقه شش تن را به اتهام همکاری با جبهه مقاومت ملی تیرباران کرده‌اند. از این میان، هویت دو دهقان و یک معلم افشا شده است و از هویت سه تن دیگر تاکنون اطلاعی در دست نیست.

شماری از باشنده‌گان ایمند ولسوالی ورسج در صحبت با روزنامه افغان رادیو می‌گویند که از چند روز به این ‌سو طالبان به فرماندهی ملا جانو، قوماندان قول‌اردوی طالبان در شمال‌شرق، با چند‌صد نفر به تگاب ایمند آمده‌اند. به گفته آنان، طالبان موتر و موتر‌سایکل‌های باشنده‌گان این منطقه را گرفته و دستور داده‌اند که افراد جبهه مقاومت را به آنان تحویل دهند. این باشنده‌گان تصریح می‌کنند که آنان با هیچ جریان رابطه‌ای ندارند و مصروف دهقانی و مالداری‌شان هستند و نباید مسوولیت جبهه مقاومت ملی افغانستان بر دوش‌ آن‌ها گذاشته شود.

یکی از باشنده‌گان تگاب ایمند که نمی‌خواهد هویتش فاش شود، به روزنامه افغان رادیو گفت: «طالبان مدت دو هفته است که در منطقه ما جابه‌جا شده‌اند. تقریباً چهار‌صد نفر خود را در این‌جا مستقر کرده‌اند.» او افزود: «همه را به کوچ اجباری اخطار داده و مدت پنج روز وقت تعیین کرده‌اند. گفته‌اند اگر به کوچ اجباری تن ندهید، شما را بمباران می‌کنیم.»

این باشنده ورسج که از صدایش درد بیچاره‌گی و اندوه محرومیت هویدا است، با گلوی پر‌بغض ادامه داد: «مردم ما خیلی در عذاب و گرفتاری هستند. دو نفر ما را در محضر عام تیرباران کردند. اطفال و موسفید همه از دست این‌ها به عذاب هستند.»

شمس‌الله (مستعار) گفت: «تقریباً ۶۰۰ خانواده هستیم. نیروهای طالبان در این‌جا جابه‌جا شده‌اند. از ما مردم شش نفر شهید شده‌اند. دیگر می‌خواهند کوچ اجباری‌مان دهند. ما پناه به پروردگار داریم.»

مولاداد که از ترس طالبان نام مستعار برگزیده است، می‌گوید: «طالبان ما را بی‌حد‌واندازه شکنجه دادند. دیگر کوچ اجباری دادند. گفتند که پنج روز مهلت دارید، اگر در پنج روز منطقه را ترک نکنید، بمباردتان می‌کنیم.»

این در حالی است که ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفته است که مستندات صوتی و تصویری از پنجشیر، بغلان و تخار به دسترس وی قرار گرفته است. او در توییتی بر رعایت حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین‌المللی تأکید کرده و از نقض حقوق بشر در این ولایات ابراز نگرانی کرده است. گزارشگر ویژه حقوق بشر ملل متحد افزوده است که گزارش‌های متعدد از بد‌رفتاری و شکنجه غیر‌نظامیان از سوی طالبان در این ولایت‌ها منتشر شده است.

در همین حال داکتر عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی پیشین، در نخستین واکنش خود پس از تسلط طالبان بر افغانستان، گفته است: «به گواهی تاریخ چهار‌ دهه اخیر کشور، راه‌اندازی سیاست انحصار و حذف همواره بر مشکلات مردم و مملکت افزوده و کشور را به سوی بحران سوق داده است.» او تأکید کرده است: «این‌گونه اقدامات براساس شعایر دینی، قوانین بشری، اصول جنگ، عرف‌ وطنی و بین‌المللی محکوم و قابل نکوهش‌اند.»

عبدالله از جامعه بین‌المللی و نهادهای حقوق‌ بشری خواسته است تا تحقیقاتی بی‌طرفانه را درباره حوادث اخیر آغاز و نتایج آن را با مردم افغانستان شریک کنند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا