ادب و فرهنگ

ماموران امر به معروف طالبان خطاب به آموزگاران زن: «چشمانتان را با عینک سیاه بپوشانید»

افغان رادیو افغانستان – مأمور امر به معروف و نهی از منکر طالبان در ناحیه‌ی هفدهم شهر کابل به معلمان زن دستور داده‌اند تا حجاب را به‌گونه‌ای رعایت کنند که صورت‌شان دیده نشود.

به گزارش خبرگزاری افغان رادیو افغانستان به نقل از اطلاعات روز؛ یک پیام صوتی منتسب به آمر تعلیمی طالبان برای ناحیه‌ی هفدهم شهر کابل که در اختیاراین روزنامه قرار گرفته، او می‌گوید که براساس دستور مسئول امر به معروف چشمان آموزگار هم نباید دیده شود و زنان باید از عینک سیاه استفاده کنند.

آمر تعلیمی طالبان برای ناحیه‌ی هفدهم شهر کابل خطاب به مدیران مکتب‌های این ناحیه می‌گوید که از دستور پیروی کنند: «توجه جدی تان را می‌خواهم مدیر صاحبان.. به‌ خصوص مدیران مکاتب اناث ما که به معلمان خود هدایت بدهند تا سر از فردا هیچ معلم ما که از مکتب بیرون می‌شود… تا خانه باید حجاب را درست رعایت کنند، روی‌شان و چشم‌شان معلوم نشود.»

او می‌افزاید آموزگارانی که در مکاتب پسرانه تدریس می‌کنند باید در داخل صنف‌های بالاتر از صنف هفتم روی‌شان پوشیده باشند. به‌گفته‌ی او، اگر معلمان زن در صنف‌های پایین‌تر از صنف هفتم پسرانه، روی‌شان را نپوشانند، مشکل ندارد.

آمر تعلیمی طالبان برای ناحیه‌ی هفدهم شهر کابل می‌گوید که مطابق دستور مسئول امر به معروف و نهی از منکر این گروه، به آموزگاری که چنین حجاب را رعایت نکند در نخست توصیه می‌شود و درصورت ادامه‌ی سرپیچی، ممکن است با «مشکلات وظیفه‌ای» مواجه شود.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در تازه‌ترین محدودیت، رعایت حجاب توسط زنان بالغ را «فرض و ضروری» اعلام کرده و گفته است که «بهترین نوع حجاب» پوشیدن چادری است.

این وزارت، برای زنان «بی‌حجاب» «تنبیه» نیز در نظر گرفته است.

در طرح این وزارت همچنین آمده است که در قدم نخست خانه‌‌ی زن بی‌حجاب مشخص و ولی‌اش توصیه و تنبیه شود. در قدم دوم، ولیِ زن بی‌حجاب احضار و در قدم سوم سه روز زندانی شود. به‌همین ترتیب، در قدم چهارم ولیِ زن بی‌حجاب به محاکم سپرده و به سزای مناسب محکوم شود.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در ادامه گفته است زنانی که در ادارات دولتی طالبان کار می‌کنند و حجاب را رعایت نمی‌کنند، از وظیفه برکنار شوند. به‌گفته‌ی این وزارت، اگر زنان و دختران مأمورین و منسوبین حکومتی، حجاب را رعایت نکنند، وظایف‌شان تعلیق می‌شوند.

این تصمیم طالبان واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشته است. در تازه‌ترین واکنش به این اقدام طالبان، وزارت خارجه‌ی امریکا گفته است که اگر طالبان روی تصمیم‌های مربوط به زنان و دختران تجدید نظر نکند، فشار بر این گروه افزایش خواهد یافت.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا