اقتصاد

عبدالله در قطر: خشونت بحران را تشدید میکند

عبدالله در قطر: خشونت بحران را تشدید میکند

همزمان با آغاز نشست سه روزه ی صلح در قطر، عبدالله عبدالله رییس شورای مصالحه ی ملی افغانستان با شماری از دیپلومات های منطقه و آسیایی دیدار کرده است. بر بنیاد گزارش ها در این دیدارها رییس شورای مصالحه ی ملی تأکید کرده است که جنگ و خشونت راه حل نیست و برای بیرون شدن از وضعیت کنونی، اکنون فرصت آن فرا رسیده است تا گروه طالبان صلح کنند و از جنگ دست بردارند، موردی که بیشتر خواست آرمانی پنداشته می شود؛ زیرا طالبان در وضعیت کنونی پیشروی های کم پیشینه دارند و در وضعیت کنونی این گروه توانسته است مراکز ۹ ولایت را به تصرف خود در آورند.

عبدالله عبدالله در دیدار با حمید رضا دهقانی سفیر ایران گفته است که تلاش های منطقه یی میتواند از بحران تازه در افغانستان جلوگیری کند. در این دیدار عبدالله عبدالله گفته است: “جنگ و نا امنی حل بحران افغانستان و کار را به جای نمی رساند. بر خلاف باورها طالبان با افزایش حمله های شان مسؤول بیجا شدن هزاران خانواده هستند. این جنگ به جز از ویرانی و نابودی زیر بناهای افغانستان هیچ سودی را در پی ندارد؛ جنگ کنونی به جز از بحران برای شهروندان این کشور هیچ سودی را در پی ندارد و طالبان نیز نمی توانند با وضعیت کنونی به خواست های شان دست یابند.”

عبدالله پیش از این در آغاز نشست سه روزه ی قطر اعلام کرده بود که وضعیت کنونی برای افغانستان قابل پذیرش نیست و در وضعیت کنونی زمان آن فرا رسیده است تا کشورهای جهان و متحدان افغانستان به طالبان تفهیم کنند که به گفت و گوهای معنادار صلح تن دهند. این گفته ها در حالی مطرح می شود که طالبان در وضعیت کنونی توانسته اند دست کم مرکز ۹ ولایت را زیر تصرف خود در آورند. بر بنیاد گزارش ها در حال حاضر این گروه در ولایت های شمال و شمالشرق کشور به سرعت پیش روی دارند. پیشروی های طالبان در شمال کشور و تسلط بر مراکز شهرها در ۹ ولایت سر انجام پای رییس جمهور غنی را به مزار شریف کشانده است.

اما مقام های حکومتی اعلام کرده اند که در سراسر افغانستان حمله های گسترده را برای عقب زدن طالبان راه اندازی کرده اند. بر بنیاد گزارش ها حکومت افغانستان مدعی است که در هر ۲۴ ساعت به گونه ی میانگین دست کم ۱۵۰ جنگجوی طالبان در نبرد با نیروهای امنیتی و دفاعی کشور می میرند، موردی که از سوی طالبان رد شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا