اقتصاد

حکومت افغانستان خواهان کمک های جهانی برای بیجا شدگان داخلی

حکومت افغانستان خواهان کمک های جهانی برای بیجا شدگان داخلی

معاون نخست ریاست جمهوری کشور از سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی دیگر خواهان همکاری برای کمک به بیجاشدگان اخیر در کشور شده است.

امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری کشور امروز(۸/۱۰/۱۴۰۰) در توئیتی نگاشته است: “ما از سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهیم که در ارائه هر نوع کمک به شمار زیادی از افرادی که به دلیل بی‌رحمی، قتل، انتقام، غارت و تجاوز طالبان به کابل پناه برده‌اند، با ما همکاری کنند.”

درهمین حال غلام بهاء الدین جیلانی، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث نیز امروز در یک نشست خبری گفت که در نتیجه جنگ‌ها در ماه‌های اخیر در ۲۵ ولایت به تعداد ۶۰ هزار خانواده بیجا شده اند.

به گفته او، افزون بر این رقم تنها در روزهای اخیر نزدیک به ۳۰ هزار خانواده بیجا شده از ولایات شمال و شمال‌شرق به کابل آمده‌اند. آقای جیلانی می‌گوید هنوز کاروان‌های مهاجرین در حال رسیدن به کابل هستند و این آمار در حال افزایش است. او نیز از سازمان‌های جهانی خواست برای کمک به این بیجاشدگان هر نوع کمکی که در توان دارند، انجام دهند.

آقای جیلانی همچنین از همکاران جهانی افغانستان خواست با فشار وارد کردن به طالبان از این گروه بخواهند خشونت‌ها را کاهش دهند زیرا به گفته او هر منطقه‌ای از کشور که به دست طالبان افتاده، اکثریت باشندگان آن خانه‌های خود را ترک کرده و بیجا شدند.

شمار زیادی از بیجاشدگان خشونت‌های اخیر در این روزها به کابل، پایتخت کشور پناه آورده و در پارک‌های این شهر تجمع کردند. معاون نخست ریاست جمهوری کشور وضعیت این بیجاشدگان را در کابل “صحنه‌های دردناک” خوانده است. وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث نیز می‌گوید کمک‌های اضطراری به این افراد رسیده اما برای فراهم کردن سرپناه برای آنها در تلاش ایجاد کمپ‌ها، بر پا کردن خیمه‌ها و استفاده از ساختمان‌های بیکاره دولتی هستند.

آقای جیلانی می‌گوید کمیته‌ای از اداره او، وزارت دولت در امور مهاجرین و ولایت کابل برای حل مشکلات این بیجاشدگان ایجاد شده است. به گفته او، نصب هزاران خیمه امروز در کابل آغاز شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا