اقتصاد

ادامه درگیری های شمال و سفر رییس جمهور غنی به مزار

ادامه درگیری های شمال و سفر رییس جمهور غنی به مزار

تشدید نبرد و بحران آواره گی افغانستان. گروه طالبان بر خلاف تعهدات شان در توافقنامه ی دوحه بر شهرها یورش بردند و مراکز ولایت ها را تسخیر کرده اند. طالبان پس از یک هفته دست کم ۹ ولایت را به تصرف خویش در آورده اند. بدخشان و بغلان دو ولایتی است که تازه به تسلط جنگجویان طالب در آمده است و حمله های این گروه بر شهرهای قندهار، هرات و هلمند نیز ادامه دارد. وضعیت نا هنجار افغانستان حالا پای رییس جمهور غنی را به مزار کشیده است تا در همکاری با شماری از سیاستگران مطرح کشور چاره ی جویید و شمال افغانستان را از تطرف گروه طالبان بیرون کند.

کاخ ریاست جمهوری اعلام کرده است که همزمان با افزایش حمله های طالبان و تلاش های این گروه برای تصرف شره مزار شریف، مرکز ولایت بلخ صبح روز چهار شنبه (۵/۲۰/۱۴۰۰) وارد مزارشریف شده است. بر بنیاد گزارش ها در این سفر محمد محقق، مشاور سیاسی و مردمی رییس جمهور، جمعه خان همدرد، از فرماندهان پیشین جهادی و چندین چهره ی دیگر نیز رییس جمهور را همراهی کرده اند. همزمان با سفر محمد اشرف غنی به مزارشریف، مارشال عبدالرشید دوستم معاون پیشین ریاست جمهوری نیز با شماری از نیروهای زیر امرش وارد بلخ گردیده اس.

انتظار می رود که امروز نشستی از بهر بررسی وضعیت امنیتی شمال با حضور مارشال دوستم، عطا محمد نور و شمار دیگر از فرماندهان امنیتی و دفاعی در مقام ولایت بلخ راه اندازی گردد. منابع حکومتی به رسانه ها گفته اند که هدف از این سفر هماهنگی میان نیروهای امنیتی و دفاعی و بسیج مردمی است. افزون بر آن چگونگی پیشبرد عملیات برای پس گیری مناطق در مزار شریف از نزد طالبان نیز مسایلی گفته شده اند که در این نشست بحث خواهد شد.

نا امنی های شمال در حالی پای رییس جمهور غنی را به مزارشریف کشانده است که در حال حاضر طالبان مدعی هستند که تلاش های این گروه برای تسخیر قندهار ولایت راهبردی افغانستان و زادگاه اصلی طالبان تلاش های شان را گسترش داده اند. اما مقام های ارشد حکومت به این باورهستند که در حال حاضر زنگ هشدار برای طالبان در شمال کشور نواخته شده است و به زودی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به دستور مقام های ارشد حکومت تلاش خواهند کرد تا وضعیت امنیتی در شمال را تغییر دهند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا