روز جهانی زبان مادری؛ نگرانی کمیسیون حقوق بشر نسبت به وضعیت زبان‌های بومی افغانستان

افغان رادیو افغانستان- کمیسیون حقوق بشر به مناسبت روز جهانی زبان مادری گفته است که با توجه به وضعیت جنگی، فقر و پایین‌بودن سطح سواد در کشور، زبان‌های بومی افغانستان در وضعیت دشواری قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری افغان رادیو افغانستان، یونسکو برای حفظ ‌تنوع زبانی و فرهنگی‌، ۲۱ فیبروری را روز جهانی زبان مادری اعلام کرده است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان به مناسبت این روز، در رشته پیام‌های توییتری نوشت: «با توجه به وضعیت جنگی، فقر و پایین‌بودن سطح سواد در کشور، زبان‌های بومی افغانستان در وضعیت دشواری قرار دارند. مثلا، زبان‌های‌ پامیری و اویغوری با خطر جدی روبه‌یند و دسترسی به آموزش معیاری به زبان مادری برای بسیاری از گروه‌ها دشوار است».

کمیسیون حقوق بشر، برای حفظ تنوع و بهبود زبان‌های بومی، میراث‌ها و سرمایه‌های فرهنگی کشور، از دولت خواستار طرح و اجرای برنامه‌های نتیجه‌بخش شده است.

این نهاد می‌گوید، قانون اساسی با اعلام پشتو و دری به‌مثابه زبان‌های رسمی دولت، زبان مناطقی را که اکثریت در آن‌ها به آن تکلم می‌‌کنند نیز زبان سوم رسمی دانسته و دولت را به رشد زبان‌ها متعهد کرده است.

کمیسیون حقوق بشر تاکید کرده است که وزارت معارف باید متن‌های درسی را با تأمین این هدف، برای تمام گویندگان زبان‌های کشور تهیه و دسترس‌‌پذیر کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا