سه پروژه‌ی مشترک اقتصادی میان افغانستان و ترکمنستان گشایش یافت

سه پروژه‌ی مشترک اقتصادی (خط آهن آقینه – اندخوی، برق ترکمنستان – شبرغان و فایبر نوری)، از سوی افغانستان و ترکمنستان گشایش یافت.

رییس‌جمهور غنی و قربان‌قلی بردی محمدوف، رییس‌جمهور ترکمنستان، روز پنج‌شنبه (۲۵ جدی)، در نشست آنلاین، گشایش این پروژه‌ها را گام بزرگی در راستای گسترش روابط میان دو کشور خواندند.

رییس‌جمهور غنی، در سخنانی گفت که افغانستان و ترکمنستان از روابط دیرینه برخوردارند و این مناسبات در طول تاریخ موفقیت‌آمیز بوده است. به گفته‌ی او، گشایش این پروژه‌ها، بخش مهمی از دیدگاه اتصال منطقوی افغانستان را تشکیل می‌دهد.

آقای غنی گفت که مردم افغانستان در آینده‌ی نه چندان دور شاهد گشایش پروژه‌های دیگری که افغانستان را به چهارراه منطقه تبدیل می‌کند نیز خواهند بود.

آقای غنی گفت: «همکاری‌های منقطوی ما با کشور ترکمنستان نهایت مهم است، از این لحاظ  افغانستان با ترکمنستان به شکل سه جانبه (افغانستان – ترکمنستان – آمریکا)، (افغانستان – ترکمنستان – ایران)، (افغانستان- ترکمنستان – آذربایجان) همکاری دارند.»

او افزود: «دیدگاهی که ما تعقیب می‌کنیم این است که افغانستان دوباره موقعیت مرکزی خود را در راه‌های ابریشم، لاجورد و راه‌های دیگر اتصال بین آسیای جنوبی و غربی، آسیای مرکزی و شرقی احیا کند.»

از سویی هم، قربان‌قلی بردی محمدوف، رییس‌جمهور ترکمنستان، گفت که کمک‌های این کشور به افغانستان ادامه خواهد یافت.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا