امرالله صالح: عدد ۳۹ از ریاست ترافیک حذف می‌شود

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، گفته است که عدد ۳۹ از ریاست ترافیک حذف خواهد شد.

آقای صالح، روز پنج‌شنبه (۲۵ جدی)، در برگه‌ی فیسبوکش نوشت: «گفته می‌شود که به خاطر عبور از ۳۹ و اباورزی از گرفتن پلیت با این شماره، بعضی‌ها تا سه صد دالر رشوه می‌دهند. البته ما ثبوت نداریم اما این معضله واقعی است.»

به گفته‌ی او، از این که عدد ۳۹ به گاو شیری برای بعضی از افراد مخل و کارشکن تبدیل شده، به ریاست ترافیک هدایت داده می‌شود که در توزیع پلیت برای موترها در سراسر افغانستان این عدد را برای همیشه حذف کنند.

آقای صالح، افزوده است که به‌زودی این موضوع به مقام ریاست‌جمهوری پیشنهاد خواهد شد.

او تاکید کرده است که سر از روز شنبه نباید کسی به خاطر عدد ۳۹ سرگردان باشد و یا مجبور به رشوه‌دهی شود. «این هشداریه باید جدی گرفته شده و اجراآت شود.»

در جامعه‌ی افغانستان، عدد ۳۹ را نماد بی‌غیرتی می‌پندارند. گفته می‌شود که بار اول این ذهنیت منفی در مورد عدد ۳۹ در ولایت هرات شایع شد و بعد از آن، به سایر مناطق افغانستان گسترش یافت.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست‌جمهوری که در گذشته به عنوان سخنگوی وزارت داخله کار می‌کرد، در سال ۱۳۹۳ در یک نشست خبری گفته بود که خود‌داری مردم از گرفتن شماره پلیت ۳۹، سبب وارد شدن دو میلیارد افغانی ضرر به بودجه‌ی ملی شده است.

کمی پیشتر از آن، در ۲۰۱۱ میلادی، زمانی که حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین، لویه جرگه‌ای را برای مشوره‌گیری در باره‌ی پیمان استراتژیک با امریکا بر‌گزار کرد‌، اعضای آن به گروه‌های کاری تقسیم شد‌ه بودند و افرادی که نام گروه‌شان به شماره‌ی ۳۹ بر‌خورده بود‌، از این عدد خجالت می‌کشیدند.

در آن زمان، برای حل این مشکل، یک شماره به مجموع گروه‌هایی که تعداد آن به ۴۰ رسیده بود، اضافه شد و نمایندگان گروه ۳۹ در گروه شماره ۴۱ تنظیم شدند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا