برگزاری مسابقات بزکسی در هرات + تصاویر

افغان رادیوافغانستان – مسابقات بزکشی در میان بیشتر اقوام افغانستان رایج است. در شمال افغانستان علاقه‌مندان زیاد داشته و به عنوان ورزشی فرهنگی در میان این مردم شناخته می‌شود. این ورزش  در میان مردم هرات نیز علاقه مندان بسیاری را دارد، ورزشکاران این رشته در هرات که با نام چاپ انداز شناخته می شوند هر جمعه در شرق این شهر گرد هم آمده و مسابفات را برگزار می کنند آنها می گویند این ورزش توسط مربیانی که از شمال کشور به هرات آمده است به علاقه مندان در هرات آموزش داده شده و به نحوی می توان گفت رشته بزکشی توسط این مربیان از شمال کشور به هرات آمده است.

به گزارش خبرگزاری افغان رادیوافغانستان؛ بشیراحمد احراری، رییس فدراسیون بزکشی هرات گفت: «این فرهنگ خیلی دیرینۀ ما است. چهال سال می‌شود که میدان بزکشی و فدراسیون بزکشی ساخته ایم.»

محمد عارف حمیدی، مسؤول تیم بزکشی در هرات نیز بیان داشت: «اسپ سواران سمت شمال مدت یک هفته می‌شود که در هرات آمده‌اند. این‌ها اسپ سواری شان را تا بهار ادامه می‌دهند.»

شیوه ی انجام بازی به این صورت است که عده‌ای اسب سوار برای جابجا کردن لاشه یک بز یا گوساله تازه ذبح شده با هم به رقابت می‌پردازند. سوارکاران باید لاشه بز را در حین سوارکاری از روی زمین برداشته و آن را با پیشی گرفتن از رقبا در محل مشخصی که معمولاً یک دایره علامت‌گذاری شده در زمین بازی است بر زمین بگذارند. بازیکنان بازی بزکشی که در افغانستان چاپ‌انداز نامیده می‌شوند گاه برای کسب مهارت به سال‌ها تمرین نیاز دارند.

لاشه مورد استفاده در بزکشی معمولاً ذبح شده و دست و پاهایش از زانو به پایین قطع می‌شود. لاشه را برای سفت شدن حدود ۲۴ ساعت قبل از بازی در آب سرد می‌خوابانند. گاهی برای افزودن بر وزن لاشه درون آن را پر از سنگ می‌کنند.

عکس های ذیل مربوط به مسابقات بزکشی در هرات می باشد که توسط «قدرت‌الله حمیدی» تهیه شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا