پیام شورای عالی مصالحۀ ملی در پیوند به احتمال تمدید آتش‌بس با طالبان

طالبان 1 550x295 - پیام شورای عالی مصالحۀ ملی در پیوند به احتمال تمدید آتش‌بس با طالبان

افغان رادیو: شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان می‌گوید، در مورد احتمال تمدید آتش‌بس با طرف‌های مختلف مشوره شده است…


امروز سومین روز عید قربان و روز سوم آتش‌بس بین طالبان و حکومت افغانستان است. شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان می‌گوید، در مورد احتمال تمدید آتش‌بس با طرف‌های مختلف مشوره شده است.

فریدون خوزون سخنگوی این شورا می گوید : مردم افغانستان می‌خواهند این آتش‌بس تمدید شود. ما در این مورد بحث های کرده ایم. گفت‌وگوهای با داکتر زلمی خلیل‌زاد و سایر ادارات حکومت در مورد چگونگی تمدید آتش‌بس انجام شده، زیرا اعتماد افغان‌ها را به روند صلح افزایش می‌دهد. این یک گام مهم اعتماد سازی برای آغاز گفت‌وگوهای بین افغانان خواهد بود.

حکومت و طالبان در آستانۀ عید قربان آتش‌بس سه روزه اعلام کردند. با آنکه این آتش‌بس با رویداد های پراکنده امنیتی همراه بوده، اما مورد استقبال شماری از سیاستمداران و سازمان‌های بین‌المللی قرار گرفته و آنها خواستار تمدید آن شده اند.

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان نیز در این مورد روز چهارشنبه با رییس جمهور غنی صحبت کرده است.

اقبال خیبر، رهبر حرکت مردمی صلح، می گوید: دیگر نیازی نیست که با کشتن مردم خود را برتر و پیروز نشان دهیم. اگر می‌خواهیم با مردم خود نیکی کنیم، باید قتل‌ها را متوقف کنیم. خوب است که آتش‌بس تمدید شود. طالبان باید در مناطق خود و حکومت باید در جای خود باقی بمانند، به مناطق همدیگر داخل نشوند، تا اعتماد مردم افزایش یابد و کسانی‌که زنده باقی می‌مانند، لذت صلح را با چشمان خود ببینید.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان گفته، رهبران آنها هنوز در مورد تمدید آتش‌بس تصمیم نگرفته اند و در صورت پیشرفت آن را با رسانه‌ها شریک خواهند ساخت.

گرچه یک روز پیش از عید، در نتیجۀ انفجار یک موتر بم در ولسوالی پل علم مرکز ولایت لوگر و در یک انفجار دیگر در روز اول عید در هرات ده‌ها غیر نظامی کشته و زخمی شدند، اما طالبان و سایر گروه‌های مسلح مسوولیت این حملات را به عهده نگرفته اند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان ادعا کرده که یک حمله نیروهای افغان را در ولایت هلمند خنثی کرده اند و به گفتۀ وی آتش‌بس به خوبی ادامه دارد.

با آنکه شماری از فعالان جامعۀ مدنی و باشنده گان کشور خواستار تمدید این آتش‌بس سه روزه به دایمی شده اند، اما حکومت و طالبان تا هنوز در این مورد تصمیم رسمی شان را اعلام نکرده اند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا