پیشنهاد جنجالی مقام‌های امریکایی برای رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان

طالبان از زندان پلچرخی 2 550x295 - پیشنهاد جنجالی مقام‌های امریکایی برای رهایی 400 زندانی طالبان

افغان رادیو: مقام‌های امریکایی می‌گویند، ۴۰۰ زندانی طالبان که حکومت از آزادی آن‌ها شانه خالی می‌کند باید بعد از آزادی در یک جایی نظربند شوند که تحت نظارت قرار داشته باشند…


سه مقام امریکا به آژانس خبررسانی رویترز گفته اند، این یک راه حل برای دور کردن موانع در راه برگزاری مذاکرات بین حکومت و طالبان می‌باشد.

این مقام‌های که نخواسته اند نام‌های‌شان افشا شود گفته اند، در جایی‌که این طالبان نظربند می‌شوند، حکومت و طالبان نظارت مشترک داشته باشند.

رویترز از قول این مقام‌ها نوشته که این پلان را زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان با هر دو طرف در میان گذاشته است.

در کابل یک دپلومات دیگر به رویترز گفته است که طالبان بر موقف خود در مورد رهایی این ۴۰۰ زندانی خود پافشاری می‌کنند، پس راه حل این است که این زندانیان در صورت موافقه حکومت بعد از رهایی نظربند شوند.

مقام‌های امریکایی این پلان را بعد از آن پیشنهاد کردند که رییس جمهور اشرف غنی روز جمعه (۱۰ اسد) در سخنرانی خود به مناسبت عید قربان گفت در حدود ۴۰۰ زندانی که طالبان در لست خود به امریکایی‌ها داده‌اند، آزاد نخواهند شد.

برای آزادی این زندانیان رییس جمهور تعهد کرده که در‌ آینده نزدیک لویه جرگه مشورتی را دعوت می‌کند، اما در عین حال او گفته است که برای نشان دادن نیت نیک حکومت حاضر است ۵۰۰ زندانی دیگر طالبان را رها کند.

حکومت افغانستان در جریان تبادله اسیران تا حال بیش از چهارونیم هزار زندانی طالبان را رها کرده، اما به‌گفته حکومت در جمله ۴۰۰ نفر باقی‌مانده اتباع خارجی از جمله پاکستانی‌ها می‌باشند که مجرمین خطرناک استند.

رضوان مراد، رییس دفتر مطبوعاتی معاون اول رئیس جمهور گفت: در بین کم و بیش ۴۰۰ اسیر طالبان تقریباً نصف آن‌ها خارجی می‌باشند. ما بارها گفته‌ایم وقتی‌که طالبان و همفکران آن‌ها و آن‌هایی که فکر می‌کنند حکومت و یا جناح‌های دیگر موانع ایجاد می‌کنند، برای آن‌ها بسیار منطقی معلوم می‌شود که چرا طالبان بر آزادی پاکستانی‌ها پافشاری می‌کنند. طالبان خود را افغان می‌خوانند و خود را شریک نظام بعدی می‌شمارند، پس چرا بر آزادی پاکستانی‌ها، بنگله‌دیشی‌ها یا عرب‌ها و چچنی‌ها تأکید دارند.

در باره تقاضای آزادی این ۴۰۰ زندانی طالبان کمیسون مستقل حقوق بشر افغانستان، همچنان بعضی از متحدین غربی امریکا اظهار نگرانی کرده‌اند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان بر حکومت افغانستان و طالبان فشار وارد کرده‌است که به حالت رکود فعلی که مربوط به آزادی زندانیان است، خاتمه بگذارند.

اما آژانس خبررسانی رویترز از قول یک دپلومات بلند رتبه غربی نوشته است که می‌گوید، امریکا و متحدان آن می‌دانند که رهایی طالبان خطرناک یک دیوانه گی می‌باشد.

این دپلومات که رویترز نام وی را ذکر نکرده گفته، این افراد بخاطر جرایم خطرناک ضد بشریت در عملیات قوای امنیتی افغان دستگیر شده‌اند.

یک دپلومات آسیایی به آژانس خبررسانی گفته است، خلیل‌زاد علاوه بر پیشنهاد انتقال زندانیان طالبان به نظربند، پیشنهاداتی دیگر هم داشت که یکی آزادی این اسیران بدون اعلان آن به رسانه‌ها بود.

شورای امنیت ملی افغانستان در واکنش به این سخنان مقام‌های امریکایی گفته که در نظربند قرار دادن ۴۰۰ طالب اسیر برای خاتمه دادن به حالت فعلی رکود در افغانستان راه معقول نیست.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن