گفت‌وگوی صمیمی با حاج عوض خدادادی، باغبانی که موذن محله شد

افغان رادیو افغانستان- حاجی عوض خدادادی باغبان چوک شهید مزاری در کابل این مرد خوش قلب مدت ۱۳ سال می‌شود محافظت و باغبانی چوک شهید مزاری (ره) را می‌نماید.

به دیدار این مرد باشهامت رفتیم؛ ایشان در ابتدا برای ما تابلوها و تصاویر شهدای راه عزت و آزادی: حسین علی ابوذر غزنوی، خادم حسین اخلاصی، حاجی عیدمحمد ابراهیمی، سید علی علوی، حاجی جان محمد ترکمنی و زندگی‌نامه و سخنان شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری (ره)، پیام رییس جمهور وقت حامد کرزی و پیام رهبران سیاسی و شعرهایی از شاعران هریک سید ابوطالب مظفری، محمد شریف سعیدی و سید محمد ضیا قاسمی که در این بنای یادبود شهید مزاری و یارانش توسط شرکت ساختمانی غلغله، با حکاکی عباس الله داد و شیر محمد حیاتی با طرح راهی، در سال ۱۳۸۶ بنا شده است، نشان داد.

سپس در کنار منار درخت‌ها و گل هایش را آبپاشی نموده، در اتاق داخل چوک رفتیم یاد و خاطراتش را برای ما قصه نمود.


ایشان خاطرات زیادی از شهید مزاری و خانواده اش دارد، زیرا در چند سفر به بیت الله شریف همراه شان بوده است.


خاطره‌هایش را از خواهرزاده ی رهبر شهید انجنیر دلاور مزاری، رییس شهرسازی ولایت بلخ و عبدالله عسکری نگهبان حرم رهبر شهید بابه مزاری در مزار شریف با ما شریک نموده، گفت سال دو بار مزار می‌روم. آن‌ها نهایت عزت و خدمت می‌نمایند.


ایشان گفت نه تنها وظیفه‌ام باغبانی این محل بوده، بل نگهبانی، پخش تلاوت قرآن کریم، آذان، سرود حماسی، سخنرانی رهبر شهید نیز بوده که باشندگان محل نهایت علاقمند است.


ایشان برای ما سرود حماسی را در تایپ ماند. از ایشان پرسان نمودم نگهبان هستی، تنها برایت سخت تمام نمی شود؟ ایشان سلاح دست داشته‌اش را نشان داده، گفت در کنار ما پوسته‌ی امنیتی نیز است. همیشه در تماس هستیم، اخبار را از تلویزیون دیده و بعد فیلم‌های رهبر شهید را نگاه می‌نمایم. اصلا دیق نمی آورم.


حاجی عوض خدادادی متولد سال ۱۳۲۲ در قریه سه قلای باد آسیه، مرکز بهسود ولسوالی حصه دوم بهسود ولایت میدان وردک، فعلا در غرب کابل، دشت برچی قصر صفا زندگی می‌نماید.


خاطرات دوران کودکی شان در منطقه از توانمندی خواندن و نوشتن در سطح ابتدایی اش حکایت داشت. بیان داشت که قرآن کریم و خط خواندن و نوشتن را بلد هستم، بیشتر از آن را نه. تلاش نموده ام پسرانم به جای برسند که یکی شان :تورن اسدالله پیلوت هلیکوپتر در میدان هوایی کابل، عزیز الله خدادادی برق کش، عصمت الله خدادادی و روح الله خدادادی در کشور آلمان و عبدالله خدادادی در کشور ترکیه بسر می‌برند. نوادگان همه شان در بخش‌های مختلف از جمله انجنیری و طب در داخل و خارج تحصل می‌نمایند. از زندگی اش رضایت مندی نشان داده، گفت چندین ولایت افغانستان را رفته‌ام. از سفرهای خارجی کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی، سوریه، عراق، ترکیه، پاکستان و ایران را یاد نمود و افزود که سال یک بار همراه خانم خود به زیارت عتبات عالیه کربلا و ایران می‌روم. در سال ۱۳۷۴ خانواده شهید مزاری به طرف مکه همراه خانواده اش زیارتی رفته بود. وی مدت ۴۰ سال در ایران زندگی نموده خاطره‌هایش از آن دیار شنیدنی بود.


خاطرات خوش شان را از دوران شهید مزاری گفت، یاد و خاطره کاکایش قوماندان حاجی عبدول محمدی بهسود را برایم یاد نمود.


از تمام رهروان راه رهبر شهید تقاضا نمود که راه رهبر شهید را ادامه بدهند. در فرجام حسن ختامش این جمله‌ی زیبا بود: ” مزاری را نهایت دوست دارم”.

انتهای پیام

af.shafaqna.com

افغان رادیو در شبکه های اجتماعی: توییتر | فیسبوک | تلگرام

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن