نگرانی قصر سپیدار از اقدام یک جانبه ارگ در عمل به توافقات

عبدالله غنی - نگرانی قصر سپیدار از اقدام یک جانبه ارگ در عمل به توافقات

افغان رادیو: معرفی ولسوال ها مایه تعجب قصر سپیدار شده و می گوید که تاکنون درمعرفی این مقامات طبق توافق نامه سیاسی بین عبدالله و غنی ، هیچ مشورتی با ما صورت نگرفته است…


روزنامه هشت صبح چاپ کابل مدعی شده است؛ روند تقرّر ولسوالان در ولایات جریان دارد و تاکنون برای نزدیک به ۱۲ ولایت، ولسوال جدید معرفی شده و قرار است برای شماری دیگر از ولایات نیز ولسوال جدید معرفی شود.

از سوی دیگر معرفی ولسوال ها مایه تعجب قصر سپیدار شده و می گوید که تاکنون درمعرفی این مقامات طبق توافق نامه سیاسی بین عبدالله و غنی ، هیچ مشورتی با ما صورت نگرفته است.

براساس توافق، ولسوال ها باید با مشاوره سپیدار تعین شوند. حدود ۱۴ ولایت سهم سپیدار است و این نهاد باید ولسوال های آن را معرفی کند.

از سوی دیگر شماری از ولایات همچون فاریاب، جوزجان و تخار خط قرمز این سپیدار است و رییس جمهور نباید بدون مشاوره با داکتر عبدالله در این ولایات ولسوال تعین کند.

این درحالی است که در متن توافق نامه مشخص نشده است که کدام ولایات سهم چه کسی است. درتوافق نامه سیاسی آمده است: ولسوالان ولایات براساس یک قاعده مورد توافق دو طرف معرفی شوند.

کاخ ریاست جمهوری هرچند در این مورد چیزی نمی گوید. اما اداره مستقل ارگان های محلی می گوید که حکومت در کُل یکی است و مرجع هدایت دهنده نیز یکی است. به باور این نهاد، صلاحیت و معرفی ولسوالان به دوش ارگ ریاست جمهوری است.

سخنگوی اداره مستقل ارگان های محلی تصریح می کند که ولسوالان براساس اين روحیه نمی روند که مربوط به کدام تیم انتخاباتی و یا جناح سیاسی است. او تأکید کرد که ولسوالانی که از سوی این اداره معرفی می شوند، به رییس جمهور تعهد دارند و از ارگ دستور و پیام دریافت و اجرا می کنند.

با این توصیف که ارگ ریاست جمهوری و شخص رییس جمهور به تشخیص خود عمل می کند معلوم نیست که توافقنامه سیاسی رهبران ارگ و سپیدار چه فایده ای به جناج مقابل می رساند و چگونه منفعت هواداران داکتر عبدالله را تامین می کنند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن