تاکید رییس جمهور غنی بر مدیریت دریاها و آب های لوگر

اشرف غنی 2 - تاکید رییس جمهور غنی بر مدیریت دریاها و آب های لوگر

افغان رادیو: رییس جمهور غنی در جریان سفرش به ولایت لوگر گفت که دریاها و آب های این ولایت مدیریت خواهند شد و با اشاره بر اینکه مردم لوگر همیشه ملی فکر و عمل کرده اند، در این ولایت نباید میان کوچی و ده نشین مشکل وجود داشته باشد…


محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در جریان سفرش به ولایت لوگر در مجلس بزرگ مردمی که در تالار قانون اساسی مقام آن ولایت برگزار گردیده بود، اشتراک و سخنرانی کرد.

به نقل از ارگ، در این مجلس که اقشار مختلف مردم از جمله علمای کرام، بزرگان و متنفذین، جوانان، زنان و نمایندگان جامعه مدنی حضور داشتند، ابتدا اجمل شاپور والی لوگر ضمن خوش آمدید به رئیس جمهور کشور و هیات همراه اش، گفت کارهای زیادی در این ولایت انجام شده، اما به توجه و کار زیادتر نیاز است.

وی خواهان توجه بیشتر به تامین امنیت، تطبیق پروژه های انکشافی، تمدید لین های برق، نهایی سازی شهرک ها و حل منازعات زمین، نهایی شدن ماستر پلان شهر پل علم، توجه به تولیدات زراعتی به ویژه لبنیات، ایجاد سردخانه ها، ارتقای ظرفیت ادارات دولتی و دادن امتیاز و تشکیل ولایت درجه دوم به ولایت لوگر گردید که قبلاً از سوی رئیس جمهور منظور شده است.

سپس حسیب الله ستانکزی رئیس شورای ولایتی لوگر، مولوی اسدالله، نفیسه هجران به نمایندگی از زنان، شاپور حسن زوی به نمایندگی از وکلای مردم لوگر در ولسی جرگه و محمد سالم کوچی به نمایندگی از بزرگان و متنفذین صحبت کردند و خواست ها و پیشنهادات شان را در عرصه های مختلف با رئیس جمهور شریک ساختند.

آنان ضمن خوش آمدید به رئیس جمهور و هیات همراه اش، خواست ها و پیشنهادات شان را در عرصه های تامین امنیت، توجه به علما و مساجد، اشتغال زایی برای جوانان، احداث شهرک معلمین، تعیین کادرهای ولایت لوگر در نهادهای مختلف دولتی، ازدیاد پوهنځی های پوهنتون لوگر، توجه به زنان و حل مشکلات آنان، احداث سرک ها، گماشتن یک معاون مقام ولایت از طبقه اناث، توجه به ولسوالی ها، جلوگیری از غصب زمین، اعمار مهمان خانه بزرگ، آغاز کار احداث میدان هوایی، استخراج معدن مس عینک و سایر معادن، تامین انرژی برق و رهایی زندانیان، مطرح کردند.

بعداً امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور صحبت کرد و ضمن اتحاف دعا به روح شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی و شهدای رویدادهای اخیر در ولایت لوگر و بزرگان این ولایت که در اثر ویروس کرونا وفات کرده اند، گفت که باید شاهراه گردیز- کابل تامین امنیت شود و میثاق امنیتی با مردم داشته باشیم و همچنان مسیر ولسوالی ازره نه تنها احداث، بلکه باز گردد.

رئیس جمهور غنی پس از استماع صحبت های آنان، ضمن اتحاف دعا به روح شهدای رویدادهای اخیر و بزرگان ولایت لوگر که در اثر ویروس کرونا وفات نموده اند، گفت که من نخستین سفر خویش را بعد از شیوع ویروس کرونا از ولایت لوگر آغاز کردم و ضمن توجه به خواست های تان، کار اعمار یک مهمان خانه برای این ولایت تا یک ماه آینده، از سوی واحد عملیاتی ارگ آغاز می گردد.

رئیس جمهور پیشنهاد تعیین یک معاون زن برای ولایت لوگر را منظور کرد و به رئیس ادارۀ مستقل ارگان های محل وظیفه سپرد که در قسمت گماشتن آن به زودی اقدام کند.

رئیس جمهور کشور به آنان گفت که باید خواست ها و پیشنهادات تان را اولویت بندی کنید و برعلاوۀ تامین امنیت شاهراه ها باید تمام ولسوالی ها نیز تامین امنیت شوند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه با مردم بخاطر رفع مشکلات و چالش ها بیشتر کار شود، گفت که می خواهیم لوگر دوباره منحیث دروازه و کندوی کابل مبدل گردد.

رئیس جمهور غنی گفت که روی تشکیل تمام ولایات تجدید نظر صورت می گیرد و در ادارات ولایت لوگر باید نمایندگان مردم تمام ولسوالی های این ولایت حضور داشته باشند.

رئیس جمهور کشور به ادارۀ مستقل ارگان های محل هدایت داد تا در همکاری با مسئولین و مردم ولایت لوگر، لیست پروژه های نیمه تکمیل، تکمیل شده و در حال کار را ترتیب نموده تا بخاطر تطبیق آن، ریاست جمهوری طی نشست های با والی لوگر و وزارت خانه های مربوطه، اقدام نماید.

رئیس جمهور گفت که روی احداث بندها پلان های واضح ترتیب گردد و از اینکه در ولایت لوگر برعلاوۀ مس، در حدود ۶۰ نوع مواد معدنی دیگر نیز تثبیت شده اند، توجه بیشتر در زمینۀ استخراج آن صورت خواهد گرفت.

رئیس جمهور غنی گفت که دریاها و آب های لوگر مدیریت خواهند شد و با اشاره بر اینکه مردم لوگر همیشه ملی فکر و عمل کرده اند، در این ولایت نباید میان کوچی و ده نشین مشکل وجود داشته باشد.

وی ایجاد کار برای جوانان، مشارکت سرتاسری و حس مسئولیت پذیری آنان را مهم خواند و گفت که همه ما باید اصول و قوانین را بپذیریم، نسبت به وطن و مردم تعهد داشته باشیم و بر اساس قانون، کار و تلاش کنیم.

رئیس جمهور در اخیر سخنانش تاکید کرد که بالای قوای امنیتی و دفاعی هیچگونه معامله صورت نمی گیرد و صلح ملی بوده، قومی، سمتی و حزبی نمی باشد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا