اعزام هیئت پنج نفری ولسی جرگه برای بررسی اختلافات کوچی‌ها و ده‌نشینان در ولایت میدان‌وردک

ولسی جرگه - اعزام هیئت پنج نفری ولسی جرگه برای بررسی اختلافات کوچی‌ها و ده‌نشینان در ولایت میدان‌وردک

افغان رادیو: مهدی راسخ و عبدالرحمن وردک از وکلای میدان‌وردک، عبدالستار حسینی از کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه، مولوی حمیدالله حنیف از کمیسیون سمع شکایات ولسی جرگه و حبیب افغان، نماینده کوچی‌ها اعضای این هیئت را تشکیل می‌دهند…


رییس ولسی جرگه می‌گوید که هیئت پنج نفری این جرگه برای بررسی مشکل به وجود آمده میان کوچی‌ها و ده‌نشینان در ولسوالی بهسود ولایت میدان‌وردک، امروز به این ولایت سفر می‌کند.

میر رحمان رحمانی، رییس ولسی جرگه در نشست عمومی روز دوشنبه(۹ سرطان) این جرگه گفت که هیئت ولسی جرگه بعد از بررسی مشکلات به وجود آمده، یافته‌های خود را با تالار شریک می‌کند.

با وجود انتقادها از نحوه گزینش هیئت؛ اما رحمانی گفت که این هیئت با رای نماینده گان ولسی جرگه انتخاب شده و هیچ کسی نمی‌تواند در آن تغییر به وجود آورد.

مهدی راسخ و عبدالرحمن وردک از وکلای میدان‌وردک، عبدالستار حسینی از کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه، مولوی حمیدالله حنیف از کمیسیون سمع شکایات ولسی جرگه و حبیب افغان، نماینده کوچی‌ها اعضای این هیئت را تشکیل می‌دهند.

درهمین حال حفیظ الله جلیلی، نماینده کابل در ولسی جرگه گفت که ده نشینان در بهسود میدان وردک با کوچی‌ها جنگ ندارند؛ بل آنان با تروریستان داعشی درگیر می‌باشند.

براساس گفته‌های جلیلی؛ جنگجویان وابسته به داعش بر خانه‌های مردم در بهسود هجوم آورده‌ و مردم محل از خانه‌های خود دفاع می‌کنند.

جلیلی همچنین با انتقاد از برخی نماینده گان گفت: صداهایی که تحت نام کوچی از این موضوع پشتیبانی می‌کنند، ما آن را صدای داعش و تروریست می‌خوانیم.

او با تاکید بر این‌که ما حق مردم خود را از کام دیگران بیرون می‌کشیم، خاطرنشان کرد که خانه ملت جای زورگویی و قوم پرستی نیست و نماینده گانی که ما را متهم به کوچی‌کُشی می‌کنند، با منطق و استدلال از حرف خود دفاع کنند.

بر بنیاد گفته‌های این نماینده کابل؛ تنش میان کوچی‌ها و ده‌نیشنان روی علف‌چرها در میدان وردک تقریبا دو سال قبل تا حدودی حل شده و هر دو به صورت برادرانه در ساحه زنده گی می‌کنند.

او در بخش دیگر سخنان خود از نحوه گزینش هیئت برای بررسی این رویداد انتقاد کرد و گفت که در روز چهارشنبه هیئت به شکل غیرمنطقی انتخاب شده است.

جلیلی علاوه کرد که در تشکیل هیئت، باید از نظر قومی توازن در نظر گرفته می‌شد و در کنار دو نماینده پشتون و هزاره، دو نماینده بی‌طرف حضور می‌داشت.

خان محمد وردک، نماینده میدان‌وردک نیز در نشست ولسی جرگه تایید کرد که جنگ در ولسوالی بهسود این ولایت قومی نبوده، بل برخی از حلقات وابسته به استخبارات بیرونی با هزاره‌ها درگیر اند.

او اضافه کرد که روز گذشته نماینده‌های قوم هزاره و کوچی‌ها با او دیدار داشته‌ و تاکید کرده‌اند که هر دو قوم به صورت برادرانه با هم زنده گی می‌کنند و حتا یک مرمی نیز بین آنان تبادله نشده‌است.

وردک همچنین گفت که استخبارات وابسته به کشورهای بیرونی سعی دارد میان دو قوم در این ولایت تفرقه‌اندازی کند.

با این وجود محمد حسین توانا، از افراد نزدیک به علی‌پور، قوماندان نیروهای خیزش مردمی، موسوم به جبهه مقاومت گفت که جنگجویان وابسته به گروه طالبان تحت نام کوچی‌ها همواره بر خانه‌های باشنده گان بهسود حمله‌ور می‌شوند.

توانا خاطرنشان کرد که باشنده گان بومی بهسود بر خانه‌ هیچ کسی تعرض نکرده‌اند، اما خود را مکلف به دفاع از جان، مال و ناموس‌شان می‌دانند.

او همچنین یادآور شد که علاوه بر بهسود ، جنگجویان طالبان در خوات و ناهور نیز مردم محلی را سخت متضرر ساخته‌اند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که تصاویر نشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که جنگ‌جویانی که اعضای ولسی جرگه آنان را وابسته به طالبان و داعش می‌خوانند، حتی نسخه‌های قرآن را در بهسود به آتش کشیده‌ و خانه‌های مردم را ویران ساخته‌اند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا