فیسبوک خرید و فروش اشیاء تاریخی را ممنوع کرد

افغان رادیوافغانستان-شبکه اجتماعی فیسبوک به منظور مقابله با سرقت و قاچاق اشیاء باستانی، فروش این اقلام را در وبسایت خود و همچنین اینستاگرام ممنوع اعلام می‌کند.

گرگ ماندل؛ مدیر روابط عمومی فیسبوک، در بیانیه‌ای گفته‌است: «اشیاء تاریخی برای جوامع در سراسر جهان ارزش فرهنگی بالایی دارند؛ اما فروش آن‌ها اغلب با آسیب همراه است. به منظور محافظت از این اشیاء، از حالا مبادله، خرید یا فروش تمامی این اقلام را روی فیسبوک و اینستاگرام ممنوع اعلام می کنیم.»

به گزارش خبرگزاری افغان رادیوافغانستان به نقل از یورونیوز؛ فیسبوک گفته است قدغن کردن فروش این اشیاء تنها راهی است که این شرکت می‌تواند به کمک آن اطمینان حاصل کند مجسمه‌ها و دیگر گنجینه‌های تاریخی که در سال‌های اخیر از مناطق جنگی همچون سوریه و عراق دزدیده شده‌اند نمی‌توانند به عمد و یا به سهو خرید و فروش شوند.

تغییر در سیاست فیسبوک پس از آن اتفاق می‌افتد که گروه‌های فعال در زمینه مبارزه با قاچاق اشیاء تاریخی و اقلام مربوط به میراث بشری، این شبکه اجتماعی را زیر فشار گذاشتند.

در سال‌های اخیر حجم بالایی از اشیا قدیمی (از سکه‌های طلا و نقره تا موزائیک و مجسمه) توسط شبه نظامیان داعش و دیگر گروه‌های مسلح در مناطق جنگ زده به خصوص در سوریه و عراق از موزه‌ها و محل‌های تاریخی ربوده شدند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا