کرونا؛ رییس جمهوری تاجیکستان از دهقانان خواست روزه نگیرند

امام‌علی رحمان؛ رییس جمهوری تاجیکستان دهقانان این کشور را به تعویق رمضان تشویق کرده و از آنان خواسته‌است به‌خاطر جلوگیری از کرونا روزه نگیرند.

در تاجیکستان تاکنون هیچ واقعه‌ رسمی از کرونا ثبت نشده‌است. آقای رحمان امروز پنج‌شنبه، ۲۳ اپریل در سخنانی به‌مناسبت فرارسیدن ماه رمضان گفت که دهقانان برای این‌که از ابتلا به ویروس کرونا در امان بمانند و به کارهای زراعتی شان ادامه بدهند رمضان را به تعویق بیاندازند.

او افزود: «روزه‌گرفتن مردم را در برابر بیماری‌های عفونی آسیب‌پذیر می‌سازد.»

تاجیکستان به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تمامی مرزهایش را با کشورهای همسایه بسته است و در داخل کشور نیز تدابیری به شمول مسدود کردن مساجد را روی دست گرفته‌است.

رئیس جمهوری این کشور خطاب به مسلمانان که اکثریت جمیعت این کشور را تشکیل می‌دهند، گفته‌است که حفاظت از صحت و سلامتی مردم عام و امنیت غذایی، دلیل معتبر و معقولی برای به تعویق‌انداختن ماه رمضان است.

او گفت: «من تمام کسانی را که در مزارع کار می‌کنند تشویق می‌کنم تا برای حفظ سلامتی خود و خانواده خود و برای اطمینان از رفاه خانواده خود از این معافیت به شکل بهتر استفاده کنند و تا یک زمان مناسب روزه را به تعویق بیاندازند.»

تاجیکستان با ۹ میلیون جمیعت، خواستار کمک اضطراری صندوق بین‌المللی پول و سایر سازمان‌ها نیز شده‌است تا تاثیرات رکود اقتصاد جهانی بر اقتصاد این کشور را کاهش دهد.

تاجیکستان اقلام اساسی مواد غذایی خود را به‌شمول گندم از کشورهای دیگر وارد می‌کند. یکی از کشورهای اصلی تامین‌کننده گندم این کشور قزاقستان است که حالا برای محدود ساختن صادرات گندم سهمیه وضع کرده‌است.

این در حالی است که همزمان با گسترش ویروس کرونا مقام‌های عربستان سعودی هم اعلام کرده‌اند که نمازهای تراویح در ماه رمضان و نماز عید در مساجد ادا نخواهد شد؛ اما پادشاه سعودی با کاهش رکعات نماز تراویح و برگزاری آن در مسجدالحرام برای خدمه این نهاد موافقت کرده‌است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن