غنی: اگر طالبان کرونا را جدی نگیرند،‌ فاجعه انسانی رخ می‌دهد

اشرف‌غنی‌؛ رییس جمهوری در گفتگو با سفیران کشورها و نهادهای کمک‌کننده گفته‌است که اگر گروه طالبان تهدید کرونا را به درستی درک نکند، در افغانستان فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

Image may contain: 1 person, sitting, table and indoor

ارگ ریاست جمهوری، امروز در خبرنامه‌ای گفته‌است که آقای غنی، روز چهارشنبه، ۳ ثور با سفرای کشورهای کمک‌کننده مقیم افغانستان و نمایندگان بانک جهانی، بانک انکشاف آسیایی، صندوق بین‌المللی پول و سایر سازمان‌های جهانی از طریق ویدیوکنفرانس درباره مبارزه با ویروس کرونا صحبت کرده‌است.

خبرنامه افزوده که آقای غنی، برنامه مبارزه با ویروس کرونا را که حکومت روی دست گرفته با این سفیران و نماینده‌ها شریک کرده‌است.

او گفته‌است که هدف این برنامه، مبارزه با تمام عواقب این ویروس و همچنین مصونیت غذایی، جلوگیری از تاثیرات منفی آن بر اقتصاد، حفظ همکاری‌های منطقه‌ای به ویژه همکاری با پاکستان، هند و کشورهای آسیای میانه از طریق باز گذاشتن مرزها به‌خاطر جریان اموال و مواد خوراکی به افغانستان می‌باشد.

اشرف‌غنی گفته‌است که سرمایه‌گذاری بالای یک سیستم صحی کارآمد، از امنیت بشری تا کار در مقابل پول و یا غذا برای مردم جامعه، محافظت اجتماعی آنانی که بر اثر شیوع ویروس کرونا در معرض خطر قرار دارند، برنامه‌های کاری برای مردم و دسترسی به زیربنای خوب‌تر، ارزان‌تر و مؤثرتر از توقعات عمده مردم از حکومت به شمار می‌رود.

او افزوده که حکومت تلاش می‌کند تا همه ظرفیت‌ها و امکانات را در شرایط همه‌گیری کرونا به‌خاطر رسیدگی به مردم به‌کار گیرد.

آقای غنی همچنین گفته‌است که دولت افغانستان به طالبان آتش‌بس را پیشنهاد کرد و امیدوار است این گروه به این پیشنهاد پاسخ مثبت بدهد. او اضافه کرده که در غیر آن، اگر طالبان تهدید کرونا را به درستی درک نکنند، این امر، باعث فاجعه انسانی خواهد شد.

او افزوده‌است: «ما به آن عده شهروندان خویش که در زیر سایه طالبان قرار دارند نیز فکر می‌کنیم و می‌خواهیم به آنان کمک برسانیم.»

اشرف‌غنی رهایی زندانیان طالبان از سوی حکومت را گامی در راستای تقویت پروسه صلح و آغاز گفتگوهای مستقیم بین حکومت افغانستان و طالبان عنوان کرده‌است.

ارگ گفته‌است که سفرای کشورها و نماینده‌های سازمان‌های کمک‌کننده از برنامه دولت برای مبارزه با ویروس کووید ۱۹ حمایت کرده‌اند و برنامه‌های مختلف خود را در چارچوب حمایت‌های مالی و تخنیکی را تشریح کرده‌اند.

این نماینده‌ها همچنین ابراز آمادگی کرده‌اند که از طریق دولت افغانستان و سازمان ملل متحد، از برنامه‌های دولت افغانستان حمایت کنند و نیز تعهدات مالی خود را با رییس جمهوری شریک کرده‌اند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن