رویدادهای داخلی

پیش‌نویس طرح قرنطین کابل؛ تجمع بیش از سه نفر ممنوع می‌شود

افغان رادیو، کابل: دفتر مطبوعاتی والی کابل اعلام کرد که پیش‌نویس طرح قرنطین پایتخت که برای پیش‌گیری از گسترش ویروس کرونا تهیه شده است، روز جمعه، هشتم حمل به نشست کابینه ارائه خواهد شد. در صورت اجرای این طرح، تجمع بیش از سه نفر در کابل ممنوع خواهد شد.

این دفتر گفته است که محمدیعقوب حیدری، والی کابل طرح قرنطین پایتخت را مورد بازنگری قرار داده است.

این طرح پس از بازنگری، به دفتر معاونت دوم ریاست جمهوری  که ریاست کمیته اضطرار مبارزه با شیوع ویروس کرونا را بر عهده دارد، فرستاده شده است. طرح قرنطین کابل قرار است امروز در نشست کابینه ارائه شود.

طبق این طرح، برای پیش‌گیری از افزایش شیوع و شمار مبتلایان به بیماری کرونا، برخی محدودیت‌ها در سطح شهر، نواحی و ولسوالی‌های پایتخت وضع خواهد شد.

در صورت اجرای این طرح، شهر کابل قرنطین و حالت اضطرار در این شهر اعلام می‌شود.

هم‌چنان ادارات دولتی به استثنای اداره‌های محلی مرکزی، ولسوالی‌ها و نواحی ولایت کابل، وزارت صحت عامه و نهادهای عرضه خدمات صحی، شهرداری کابل و برخی اداره‌های دیگر که در امر مشترک مبارزه علیه بیماری کرونا نقش دارند، حداقل برای سه هفته تعطیل می‌شود.

بر بنیاد پیش‌نویس طرح قرنطین کابل، به استثنای مراکز عرضه مواد غذایی و صحی، شرکت‌های تولیدی داخل شهر، مغازه‌ها، رستورانت‌ها، قیلون‌گاه‌ها، حمام‌های عمومی، پارک‌های تفریحی، ورزشگاه‌ها، زیارتگاه‌ها و سایر مکان‌های شلوغ و پر رفت‌و‌آمد به گونه موقت بسته خواهد شد.

در صورت اجرای طرح قرنطین کابل، به بس‌های شهری شخصی و دولتی، مارسدیس‌ها، تونس‌ها و واسطه‌های مسافربری که شمار سرنشینان آن‌ها بیش از پنج نفر باشد، اجازه تردد داده نخواهد شد.

منطقه حاجی کمپ، دانشگاه‌های پولی‌تخنیک، کابل، تعلیم و تربیه استاد ربانی و لیسه‌های حبیبیه و نادری به بیماران کرونایی اختصاص داده می‌شود.

طبق پیش‌نویس طرح قرنطین شهر کابل، کسانی که از ایران وارد کابل می‌شوند، برای ۱۴ روز قرنطین می‌شوند و به آن‌ها مواد غذایی توزیع خواهد شد.

جلوگیری از احتکار، برخورد قانونی با محتکران، گران‌فروشی و منع گردهمایی بیش از سه نفر، گردآوری معتادان و اختصاص یک مکان برای دفن قربانیان احتمالی ویروس کرونا، از مفاد پیش‌نویس طرح قرنطین کابل است.

این در حالی است که چهار مورد ابتلا به ویروس کرونا در کابل از سوی وزارت صحت عامه شناسایی شده است. هم‌چنان چهار سرباز مأموریت حمایت قاطع نیز به ویروس کرونا آلوده شناسایی شده‌اند.

شمار مجموعی بیماران «کووید ۱۹» در سراسر کشور از مرز ۹۰ نفر گذشته است.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن