رویدادهای داخلی

پایان هفته کاهش خشونت: تلفات غیرنظامیان ۲۸ درصد کاهش یافته بود

هفته «کاهش چشم‌گیر خشونت‌ها» سرانجام نیمه‌های شب جمعه پایان یافت. بر اساس گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر،‌ در جریان این مرحله، ۱۶ ولایت کشور شاهد رویدادهای امنیتی بوده‌اند. بر اساس معلومات کمیسیون مستقل حقوق بشر در هفت روز گذشته گروه طالبان حملات‌‌شان بر مواضع نیروهای امنیتی و شهرها را کاهش داده بودند، طوری که حملات این گروه بر مواضع نیروهای خارجی به صفر تقرب کرده است. با این حال کمیسیون مستقل حقوق بشر در گزارشش گفته است که در جریان هفته کاهش خشونت، میزان تلفات غیرنظامیان نیز کاهش یافته است. آماری که این نهاد به نشر رسانده، نشان می‌دهد که تلفات غیرنظامیان در جریان هفت روز گذشته ۲۸ درصد کاهش داشت.

کمیسیون مستقل حقوق بشر با نشر گزارش نظارتی خویش از جریان هفته کاهش خشونت گفته است، علی‌رغم این‌که شهروندان از جریان هفته کاهش خشونت استقبال کرده‌اند، اما یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که مردم در جریان عبور و مرور از شاهراه‌های عمومی، با اطمینان خاطر همراه نبوده و بعضی ولایات هم‌چنان شاهد رویدادهای امنیتی بوده‌اند. بر اساس معلومات کمیسیون مستقل حقوق بشر ولایت‌های بلخ،‌ فاریاب،‌ سمنگان،‌ بغلان، غور، ارزگان،‌ فراه،‌ زابل، قندهار،‌ هلمند، پکتیا،‌ میدان وردک، ننگرهار، لغمان،‌ بادغیس و کاپیسا در جریان هفت روز گذشته شاهد حملات مسلحانه،‌ فیرهای راکت،‌ تیرباران،‌ انفجار ماین و اسیر گرفتن بوده‌اند.

آمارهایی که از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر به نشر رسیده نشان می‌دهد که در جریان هفته کاهش خشونت ۵۶ تن از غیرنظامیان قربانی حملات مسلحانه شده‌اند. از این میان ۱۴تن از غیرنظامیان کشته و ۴۲ تن دیگر زخمی شده‌اند. هم‌چنان در جریان این هفته نیروهای امنیتی نیز قربانی درگیری‌های مسلحانه‌ شده‌اند. بر اساس گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر، در جریان هفت روز گذشته، ۴۵ تن از نیروهای امنیتی «کشته و زخمی‌» شده‌اند که از این میان ۲۲ تن کشته شده‌اند و ۲۳ تن دیگر زخم برداشته‌اند. شماری از اعضای گروه طالبان نیز در جریان هفت روز گذشته در رویدادهای مختلف امنیتی کشته شده‌اند. طبق نظارت ناظران کمیسیون مستقل حقوق بشر، در جریان مرحله کاهش خشونت، پنج تن از افراد طالبان کشته شده‌اند. با این حال در جریان هفته کاهش خشونت،‌هیچ نیروی خارجی در افغانستان کشته نشده است. این بیان‌گر آن است که حملات گروه طالبان بر مواضع نیروهای خارجی به صفر رسیده است.

کاهش تلفات غیرنظامیان

بر اساس نظارت که کمیسیون مستقل حقوق بشر بر هفته کاهش خشونت داشته است، نشان می‌دهد که در جریان این هفته میزان تلفات غیرنظامیان کاهش داشته است. بر اساس مقایسه‌ای که این کمیسیون میان هفته کاهش خشونت و یک هفته پیش‌تر از آن انجام داده، نشان می‌دهد که در جریان مرحله کاهش خشونت تلفات غیرنظامیان ۲۸ درصد کاهش یافته است. در گزارش این کمیسیون آمده است که در جریان هفته قبل از اعلان کاهش خشونت، ۷۸ تن از غیرنظامیان «کشته و زخمی» شده‌اند. از این میان ۲۷ تن از غیرنظامیان کشته و ۵۱ تن دیگر زخمی شده‌اند. این در حالی است که در جریان هفته کاهش خشونت ۱۴ غیرنظامی کشته شده‌اند و ۴۲ تن زخم برداشته‌اند.

کاهش خشونت به تفکیک روزهای هفته

طبق نظارت که کمیسیون مستقل حقوق بشر از رویدادهای هفت روز هفته داشته است، نشان می‌دهد که بیش‌ترین رویدادها در روزهای دوم و سوم هفته کاهش خشونت رخ داده است. در روز نخست هفته کاهش چشم‌گیر خشونت،‌ سه ولایت فاریاب،‌ بلخ و قندهار گواه رویدادهای امنیتی بوده‌اند. در روز دوم هفته کاهش خشونت هشت رویداد امنیتی رخ داده است. این رویدادها شامل درگیری‌های مسلحانه، انفجار ماین، بریدن سر، تیرباران و حملات راکتی می‌شود که در ولایت‌های بلخ، فاریاب، ننگرهار، غور،‌ غزنی و قندهار رخ داده است.

در روز سوم کاهش خشونت ولایت‌های غزنی، بلخ،‌ سمنگان،‌ هلمند و ننگرهار شاهد رویدادهای امنیتی چون انفجار ماین، درگیری‌های مسلحانه، گروگان‌گیری و تیرباران بوده است. بر اساس معلومات منابع امنیتی در روز سوم کاهش خشونت سه تن از نیروهای امنیتی جان باخته‌اند و هشت تن دیگر زخم برداشته‌اند. روز چهارم کاهش خشونت نیز ولایت‌های زابل و فراه شاهد رویدادهای امنیتی چون انفجار ماین بوده‌اند. در این روز بر اساس معلومات وزارت امور داخله دو پولیس کشته شده‌اند و ۱۱ پولیس دیگر زخم برداشته‌اند.

در روز پنجم کاهش خشونت سه رویداد امنیتی شامل گروگان‌گیری، انفجار ماین و درگیری‌های مسلحانه در ولایت‌های کابل، سرپل و کندز رخ داده است. در فرجامین روز، دو واقعه انفجار در شهر کابل رخ داده است که بر اساس آن شماری از باشنده‌گان شهر کابل زخمی شده‌اند. هم‌چنان وزارت امور داخله گفت در فرجامین روز مرحله کاهش خشونت‌ها، جنگ‌جویان گروه طالبان بر شمار از پاسگاه‌های امنیتی در ولایت‌های پروان و لغمان حمله‌ کردند. بر اساس گفته‌های وزارت امور داخله، در نتیجه این حمله گروه طالبان بر پاسگاه‌های ارتش و پولیس در ولسوالی بگرام ولایت پروان یک سرباز زخمی شده‌ است. علاوه بر این در دومین حمله این گروه در ولسوالی علیشنگ ولایت لغمان یک سرباز جان باخته و یک تن دیگر زخمی شده است.

با این همه در گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر آمده است که گروه طالبان در جریان هفته کاهش خشونت، سه تن از غیرنظامیان را به گروگان گرفته‌اند، که از جمله ولسوال دره‌صوف بالای ولایت سمنگان نیز شامل آنان است. طالبان در جریان هفته کاهش خشونت ۱۴ تن از افراد نظامی را از مسیر راه گروگان گرفته‌اند که یک تن از آن‌ها را در ولسوالی قره‌باغ ولایت غزنی تیرباران کرده‌اند.

در جریان هفته کاهش خشونت اما نیروهای امنیتی در حالت تدافعی قرار داشته‌اند. گروه طالبان در جریان هفته کاهش خشونت تعهد کرده بودند که برای هفت روز حملات تهاجمی‌شان را در شاه‌راه‌ها، اماکن عمومی و مواضع ارتش و پولیس کاهش دهند. هر چند در جریان هفت روز گذشته حملات تهاجمی گروه طالبان بر مواضع خارجی‌ها به صفر تقرب کرده بود، اما نظارت کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که گروه طالبان در جریان این مرحله، بعضی رویکردهای را داشته‌اند که منتج به تلفات غیرنظامیان و نظامیان شده است. در گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر آمده است که در برخی از موارد رویکردهای گروه طالبان باعث نقض حقوق بشر شده است.

در همین رابطه وزارت دفاع ملی می‌گوید که نیروهای این نهاد در جریان هفته کاهش خشونت در حالت دفاعی قرار داشته و تنها در موارد که گروه طالبان بر مواضع این نیروها حمله کرده‌اند، جواب داده‌اند. این نهاد اما در واکنش به گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر در رابطه به تلفات غیرنظامیان گفت که آمار نشر شده از سوی این کمیسیون به هفته کاهش خشونت ربطی ندارد. هم‌چنان این نهاد در رابطه به تلفات نیروهای امنیتی در جریان هفت روز گذشته آماری به دست نداد.

هم‌چنان وزارت امور داخله نیز تصریح کرده است که در جریان یک هفته گذشته علی‌رغم این‌که گروه طالبان در بعضی نقاط حملات مسلحانه را بر مواضع نیروی ارتش و پولیس داشته‌اند، خشونت به گونه چشم‌گیری کاهش داشته است. مسعود اندرابی در صحبت با رسانه‌ها گفته است که نیروهای دفاعی و امنیتی در حالت احضارات تام قرار داشته‌اند. به گفته او در جریان هفته گذشته نیروهای امنیتی در حالت آماده باش بوده‌اند و در جاهای که گروه طالبان حملات مسلحانه داشته‌اند،‌ توسط نیروهای امنیتی دفع شده است. او اذعان کرد که نیروهای امنیتی با آماده‌گی کامل از جریان هفته کاهش خشونت نظارت و بر اساس آن عمل کرده‌اند. با این حال او تأکید کرد که نیروهای دفاعی و امنیتی در مقابله با هر نوع خشونت آماده‌اند.

هفته کاهش خشونت در سوم حوت آغاز شد و دیروز دهم حوت ختم. این برنامه به منظور امضای توافق‌نامه میان امریکا و گروه طالبان به اجرا گذاشته شده بود. امریکا گفته بود که پس از پایان این طرح، توافق‌نامه با طالبان امضا می‌شود و روند گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نیز آغاز خواهد شد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا