رویدادهای داخلی

کرونا در افغانستان و منطقه – اخبار لحظه به لحظه

وزارت صحت عامه به صورت رسمی تأیید کرد که نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا در هرات ثبت شده است. فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه، روز دوشنبه، پنجم حوت، در یک نشست خبری با اعلام این خبر گفت که برای مبارزه و مقابله با ویروس کرونا تا اطلاع بعدی، در هرات وضعیت اضطرار صحی اعلام شده است.


کوریای جنوبی در تازه‌ترین گزارش رسمی خود از موارد تائیدشده ابتلا به ویروس کرونای جدید، می‌گوید با افزوده‌شدن ۱۶۱ نفر دیگر به بیماران در صبح روز دوشنبه، شمار کل بیماران به ۷۶۳ نفر رسیده که از این میان هفت نفر جان های خود را از دست داده اند.


وزارت صحت عامه عراق اعلام کرده است که یک طلبه ایرانی ساکن شهر نجف مبتلا به ویروس کرونا است. بر اساس این گزارش،‌ این طلبه به تازگی به ایران سفر کرده بود. وزارت صحت عراق شفاخانه محل بستری این طلبه را تخلیه کرده است. این اولین مورد ابتلای به ویروس کرونا در عراق است.


در پی تکذیبیه معاون وزیر بهداشت ایران، نماینده قم در مجلس آن کشور گفت فهرست جان‌باخته‌گان کرونا در این شهر را ارائه کرده و معاون وزیر باید استعفا کند. احمد امیری فراهانی، نماینده قم، صبح دوشنبه پنجم حوت به خبرنگاران گفته بود فقط در شهر قم حدود ۵۰ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا فوت کرده‌اند.

سود زیاد فروشنده‌گان در ماجرای آمدن کرونا در هرات

آمد‌آمد ویروس کرونا در هرات علاوه بر تاثیر گذاشتن بر افکار عمومی و شیوع هراس جمعی بین مردم در هرات، سبب شده که نرخ دارو، مواد ساختمانی و برخی مواد غذایی در بازار این ولایت اندکی افزایش یابد. دفتر والی هرات از برگزاری یکی دو نشست با مسوولان اتاق تجارت، کسبه‌کاران و نماینده‌گان اصناف برای اطلاع‌رسانی در مورد ثابت نگه‌داشتن نرخ‌ مواد مورد ضرورت مردم در مقر این اداره گزارش می‌دهد. کمیسیون حمایت از مستهلکین در هرات هم از دو روز به این سو به تلاش‌هایش جهت ثابت نگه‌داشتن نرخ بازار شتاب داده است. با این حال اما نگرانی آگاهان امور اقتصادی ناشی از وابسته‌گی اقتصادی بازار هرات به ایران و مسدود بودن مرزهای این ولایت به روی حمل‌و‌نقل مواد اولیه است.


اماکن عمومی خصوصی در هرات تعطیل شد

طبق دستور و فیصله‌ی هیئت رهبری شهرداری هرات به‌دلیل شیوع ویروس کرونا در این ولایت، تمامی تالارها، حمام‌ها، سوناها، کافی‌شاپ‌ها و دیگر مراکز تجمعات الی امر ثانی مسدود گردیدند.

توضیحات شهردار هرات:


حالت اضطرار یعنی چه؟

۶:۰۵ پس از چاشت: پس از اعلان خبر یک مورد مثبت ویروس کرونا در هرات، این ولایت به حالت اضطرار صحی در آمد. رییس صحت عامه هرات می‌گوید که در حالت اضطرار، نشست‌های عمومی، همایش‌ها و کنفرانس‌های بزرگ که مردم در آن تجمع می‌کنند، منع می‌شود. او تصریح کرد که در این حالت، اجازه کار به حمام‌های عمومی داده نخواهد شد و ریاست صحت عامه اجازه دارد به محض ثبت موارد مشکوک، افراد را یا به صورت کتله‌ای و یا به‌طور انفرادی قرنطین کند. به گفته وی، وضعیت بحرانی کنونی دستکم بین دو تا سه ماه آینده احتمال دارد که دوام یابد و مردم باید همکار پزشکان باشند.


ریاست صحت عامه هرات به مسافرانی که از ایران به هرات برگشتند: چهارده روز استراحت کنید !

۶:۰۰ پس از چاشت: ریاست صحت عامه هرات می‌گوید مسافرانی که از ایران وارد خاک افغانستان شده‌اند، معاینه شده‌اند اما بهتر است که تا مدت ۱۴ روز خود را در خانه قرنطین کنند. به گفته وی، پس از پانزده روز اگر به مریضی دچار شدند، به شفاخانه مرکزی هرات مراجعه کنند. او از کسانی که اخیرا از کشور ایران به افغانستان آمده‌اند، خواست که تا مدت چهارده روز از زمان برگشت به کشور، در مهمانی‌ها و همایش‌ها اشتراک نکنند.


۵:۵۹ پس از چاشت: اولین خانم مشکوک به کرونا در هرات قرنطین شد. خبرنگار افغان رادیو از هرات گزارش داده که این بانوی میان‌سال مشکوک به کرونا است و معاینات آن به کابل ارسال شده است.


۵:۵۶ پس از چاشت: داکتر دهگان مسوول ارتباطات با رسانه‌ها در مورد بیماری کرونا در هرات:

چهار واقعه مشکوک امروز در بخش ایزولشن وارد بستری هستند نمونه از آن‌ها اخذ شده به مرکز فرستاده شده است منتظر نتایج آن‌ها هستیم. در کل در شفاخانه فعلا پنج واقعه بستری داریم.


خبر تازه:

۵:۰۰ پس از چاشت: مقامات صحی در هرات می‌گویند که چهار مورد مشکوک به کرونا، امروز دوشنبه، پنجم حوت در هرات به ثبت رسیده است. عبدالحکیم تمنا رئیس اداره صحت هرات در گفت‌وگو با روزنامه افغان رادیو گفته است که معاینات این فراد به کابل ارسال شده و نتایج آن به زودی به مردم شریک ساخته خواهد شد. این در حالیست که صبح امروز، یک مورد واقعه مثبت کرونا از میان سه واقعه مشکوک که دیروز به ثبت رسیده بود، رسما اعلان شد.


افغان رادیو، کابل: یک روز پس از آن‌که افغانستان مرزهای هوایی و زمینی‌اش را با ایران بست، سفارت این کشور در کابل خدمات کنسولی‌اش را برای شهروندان افغانستان متوقف کرده است. در خبرنامه‌ای که از سوی سفارت ایران امروز نشر شد، گفته شده است که برای «رعایت نکات بهداشتی در زمینه پیش‌گیری از شیوع بیماری کرونا، ارایه خدمات به مراجعین افغانستانی» از روز دوشنبه، پنجم حوت تا اطلاع ثانونی متوقف شده است.

در این مورد بیشتر بخوانید:

ویروس کرونا؛ خدمات کنسولی ایران در افغانستان متوقف شد


عبدالحکیم تمنا، رییس صحت عامه هرات، روز دوشنبه، پنجم حوت، در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت که آن‌ها یک فرد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا را در این ولایت قرنطین کرده‌اند و تا زمانی که نتیجه معاینات این فرد مشخص نشود، در شفاخانه زیر مراقبت خواهد بود.

تمنا: یک فرد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا را در این ولایت قرنطین شده است.

مسوولان وزارت صحت عامه به تازه‌گی بخش ویژه کنترل ویروس کرونا در شفاخانه افغان-جاپان را افتتاح کردند که گنجایش ۱۰۰ بستر را دارد. افزون بر این، وزارت صحت عامه آماده‌گی‌های جدی را در هرات، فراه،‌ نیمروز و قندهار در نظر گرفته‌اند که بر اساس آن، تمامی افراد برگشته از کشورهای مصاب به این ویروس بررسی می‌شوند.

شفاخانه افغانستان – جاپان

یک منبع در وزارت صحت عامه می‌گوید که «کتمان شیوع ویروس کرونا در ایران» منجر به افزایش تهدید شیوع این بیماری در افغانستان شده است؛ به این معنا که افغانستان روزها پس از شیوع بیماری کرونا در ایران، از شیوع این بیماری در آن کشور با‌خبر شد و با تأخیر مجبور به کنترل مرزهایش با ایران گردید.

در این مورد بیشتر بخوانید: ایران، افغانستان و ویروس کرونا


وزیر صحت عامه افغانستان: در شهر هرات، یک مرکز ویژه قرنطین این بیماران ایجاد شده و مرز میان افغانستان و ایران نیز با فیصله شورای امنیت ملی کشور مسدود گردیده است. هم‌چنان ۳۶ تن دیگر که علایم کرونا ندارند اما به شهر قم ایران سفر کرده بودند، در هرات قرنطین شده‌اند.

فیروز: در شهر هرات، یک مرکز ویژه قرنطین بیماران کرونا ایجاد شده

وزیر صحت عامه افغانستان:‌ فردی که در افغانستان مبتلا به ویروس کرونا شده یک جوان ۳۵ ساله و از ولایت هرات در غرب افغانستان است و قبلا به شهر قم ایران، کانون اصلی این ویروس در آن کشور سفر کرده بود. وزیر صحت عامه هم‌چنان گفت، فردی که به ویروس کرونا مبتلا شده است، وضعیت صحی‌اش قناعت بخش است و هیچ نوع خطری متوجه دیگران نمی‌سازد. این فرد در شفاخانه قرنطین شده است.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن