اقتصاد

جواد ظریف: هند و ایران کار پروژه چابهار را باید سرعت بخشند

کابل-افغانستان(افغان رادیو):

خبرنگار:شکیب ظهیر

محمد جواد ظریف از سرعت بخشیدن کار در ساختن بند چابهار توسط هند و ایران سخن زده است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در رابطه به ساختن بند چابهار روز گذشته (جمعه ۲۷ جدی) گفته است:« هند و ایران باید در ساختن بند چهاربهار باهم دیگر همکار باشند، و در ساختن این بند هند و ایران باید کار خود را به سرعت حرکت بدهند».

آقای ظریف، در باره‌ی پیشرف و مشکلات بندر چابهار همچنان افزوده است :« بندر چابهار برای افغانستان، و کشور های منطقه بسیار ضروری است، مشکلات پیشرفت در پروژه، نبود تهیه تجهیزات لازم برای بندر است. ساختن پروجه چابهار با مهندسان اروپای و چینی قرارداد شده بود، اما با وجود ترس از تآثیرات منفی بر تجارت شان با امریکا، تمایلی برای گرفتن این پروجه نشان نداده اند».

وزیر امور خارجه ایران داشتن خط ریل را یک امر ضروری دانسته و در این رابطه سخن زده است« اتصال چابهار به افغانستان و آسیای میانه از طریق راه آهن است. ما باید شبکه ریلی (چابهار زاهدان) را تکمیل کنیم. ما زیرساخت های لازم را برای آن داریم اما به ریل نیاز داریم. ما برای تهیه ریل در حال مذاکره با هند هستیم.»

قابل یاد آوری است که، مجتمع بندری چابهار با پشتوانه هند، در سواحل ایران در امتداد خلیج عمان ساخته شده است تا مسیر تجاری جایگزین بین هند و افغانستان فراهم شود.

Developed by Nethub

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن