رویدادهای داخلی

تنش در منطقه؛ پروازهای عبوری از فضای افغانستان ۲۵ درصد افزایش یافته است

افغان رادیو، کابل: اداره هوانوردی ملکی اعلام کرد که به دنبال بروز تنش در منطقه، پروازهای عبوری از فضای افغانستان ۲۵ درصد افزایش یافته است.

در خبرنامه این اداره که روز شنبه، بیست‌ویکم جدی، نشر شد، آمده است که پس از بروز مشکلات امنیتی در فضای ایران و حوزه خلیج فارس شرکت‌های هوایی جهان پروازهای‌ عبوری‌شان را به فضای افغانستان تغییر مسیر داده‌اند.

این در حالی است که اداره هوانوردی ملکی پیش از این اعلام کرده بود که از اول ماه جولای و به دنبال قرارداد نصب رادارهای جدید سراسری در کشور، فیس پروازهای عبوری از حریم فضایی افغانستان را از ۷۰۰ دالر به ۹۵۰ دالر افزایش می‌دهد.

با این حال در خبرنامه اداره هوانوردی ملکی، توضیح داده شده است که با بروز تنش‌های جدید در منطقه، سازمان بین‌المللی هوانوردی ملکی جهان (ایکاو) و انجمن بین‌المللی ترانسپورت هوایی (آیاتا) از افغانستان و برخی از کشورهای دیگر درخواست کردند که در زمینه پذیرش پروازهای عبوری همکاری کند.

 این اداره گفته است که پس از اعلام آماده‌گی افغانستان در این مورد، پروازهای عبوری از افغانستان افزایش یافته است.

 اداره هوانوردی ملکی تصریح کرده است که با داشتن تکنولوژی لازم، آماده‌گی کامل را برای تسهیل پروازهای عبوری دارد ‌‌و نقش موثری را در مدیریت جریان ترافیک هوایی و سیستم ایر ناویگیشن منطقه ایفا خواهد کرد.

این در حالی است که پس از کشته‌شدن قاسم سلیمانی توسط نیروهای امریکایی عراق و به دنبال آن حمله موشکی ایران به پایگاه نظامیان امریکایی در عراق، بسیاری از کشورهای جهان و شرکت‌های هوایی از پرواز به ایران خودداری می‌کنند. هم‌چنان پروازهای هوایی در حوزه خلیج فارس نیز محدود شده است.

محدویت و ممنوعیت پرواز به ایران، پس از سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین که ستادکل نیروهای مسلح ایران تأیید کرده است که در پی اصابت موشک ساقط شده، افزایش یافته است.

این هواپیما روز چهارشنبه، هژدهم جدی، هنگامی که فرودگاه «امام خمینی» در تهران را به مقصد کیف، پایتخت اوکراین، ترک کرده بود، در حوالی شهر جدید پرند تهران سقوط کرد. در پی این حادثه تمامی ۱۷۶ سرنشین این هواپیما، جان باختند که شامل ۱۰شهروند افغانستان نیز می‌شد.

پیش از سقوط این هواپیما ایران به دو پایگاه نظامی در عراق که ارتش امریکا در آن مستقر هستند، حمله موشکی کرده بود. وقوع این دو رویداد در یک روز این گمانه را تقویت کرده بود که ممکن اصابت موشک سبب سقوط این هواپیما شده باشد.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن