رویدادهای داخلی

ایران درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی جزییات داد

امیر حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران، روز شنبه در یک نشست خبری جزییات شلیک به سمت هواپیمای اوکراینی را ارایه داد.

به گزارش یورونیوز، وی با بیان این‌که در هنگام عملیات در غرب ایران بود، گفت: «بعد از شنیدن خبر برای خودم آرزوی مرگ کردم.» وی هم‌چنین تأکید کرد که تمام «مسوولیت» این اتفاق را می‌پذیرد و «مطیع هرگونه تصمیمی» است که «مسوولین بگیرند.»

آقای حاجی‌زاده با بیان این‌که ایران از روزها پیش در شرایط اضطراری و آماده‌باش کامل قرار داشت و احتمال درگیری «از ابتدای انقلاب بی‌سابقه بود» گفت که در چنین شرایطی «همه‌ی نیرو‌های آفندی و پدافندی در آماده‌باش صد در‌صد بودند.»

وی افزود که در چنین شرایطی پدافند هوایی «در سطح جنگی» قرار دارد و «بالاترین سطح آماده‌باش توسط شبکه یک‌پارچه پدافند به سامانه‌ها ابلاغ می‌شود.»

به گفته وی، در روز سانحه گزارش‌هایی مبنی بر شلیک موشک کروز به اهدافی در ایران در اختیار نیروهای مسلح قرار گرفته بود.

وی گفت که هواپیما پس از برخاستن از باند فرودگاه به سمت یک نقطه حساس نظامی حرکت می‌کند و با توجه به سطح امنیتی بالا و هشدار شلیک موشک کروز اپراتور «هواپیما را موشک کروز تشخیص می‌دهد. او موظف بود در این شرایط تماس بگیرد اما… موفق نمی‌شود، ۱۰ ثانیه فرصت تصمیم‌گیری داشت و در این شرایط این تصمیم بد را می‌گیرد و هواپیما مورد اصابت قرار می‌گیرد.»

وی در عین حال تأکید می‌کند که بارها از مسوولان خواسته شده بود تا «فضای کشور از پروازها متوقف شود» اما «به واسطه بعضی از ملاحظات» این تصمیم گرفته نشد.

وی درباره این‌که ابتدا برخورد موشک به هواپیما تکذیب شد، گفت «احتمال می‌دهم که هواپیمای خودی را زده باشیم و تیمی که برای بررسی حادثه تشکیل شده بود کاملاً قرنطینه بودند. ما اجازه نداشتیم چیزی را به کسی بگوییم. این‌که چند روز خبر اعلام نشود، به این دلیل نیست که می‌خواهیم کتمان کنیم؛ رویه همین است.»

آقای حاجی‌زاده گفت که مسوولان هواپیمایی ایران که موضوع اصابت موشک را تکذیب کردند «بر اساس دانسته‌های خود عمل کردند و از این حادثه خبر نداشتند. هرچه تقصیر هست، بر گردن ما است.» فرمانده هوافضای سپاه تأکید کرد که «تأخیر در اطلاع‌رسانی به این دلیل نبود که کسی بخواهد موضوعی را کتمان کند، بلکه روال همین است که ستادکل باید این موضوع را بررسی کند که پس از بررسی صبح جمعه همه‌ی اطلاعات جمع شد و مشخص شد که واقعه چه بوده است.»

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت «زمانی که شرایط جنگی می‌شود» باید از تردد هواپیماها جلوگیری می‌شد.

هواپیمای خطوط هوایی اوکراین دارای ۱۷۶ سرنشین به شمول سیزده شهروند افغانستان بود که روز چهارشنبه هفته‌ی گذشته در فضای تهران هدف اصابت موشک قرار گرفت.

اوکراین از ایران خواستار عذرخواهی رسمی و پرداخت غرامت شده است.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن