صحت

تنها ۱۴ درصد مراکز صحی افغانستان، خدمات اساسی ارائه می‌کنند

یک نظرسنجی وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که ۱۴ درصد مراکز صحی خدمات اساسی شامل مراقبت‌های لازم برای کودکان، نظارت بر رشد آنان، روش‌های تنظیم خانواده، مراقبت‌های قبل از ولادت و هنگام ولادت و عفونت‌های مقاربتی را ارائه می‌دهند.

در این نظرسنجی که در هفت ولایت انجام شده با بیش از یک‌هزار کارمند مراکز صحی مصاحبه شده‌است.

وزارت صحت در این گزارش همچنین ۱۴۲ مرکز صحی را از نظر چگونگی خدمات و کیفیت مراقبت‌های صحی ارزیابی کرده‌است.

در این گزارش همچنین آمده‌است که حدود ۶۰ درصد مشوره‌ها به زنان باردار، در مورد علایم خطر بوده که بخشی از این مشوره‌ها نادرست بوده‌اند.

در این گزارش آمده‌است: «هنوزهم ارائه‌دهندگان خدمات صحی قبل از ولادت، در گرفتن تاریخچۀ مریض و اطلاع‌دهی زنان در مورد علایم مربوط به عوارض بارداری کاملأ دقیق نبودند که در حدود ۶۰ درصد از مشاوره‌ها در اولین بازدید زمان قبل از ولادت، در مورد علایم خطر بارداری بوده؛ در حالی که تنها ۱۵ درصد از مشاوره‌ها همه عناصر تاریخچه مریض را ارزیابی کرده‌اند.»

بربنیاد این گزارش، ۷۵ درصد مراکز صحی برای زنان باردار خدمات قبل از ولادت را ارائه می‌دهند؛ اما هنوز خدمات صحی در مورد اطلاع‌دهی زنان در رابطه به علایم مربوط به عوارض بارداری دقیق نیست.

اما خدمات برای ولادت‌های عادی و طبیعی در ۸۱ درصد مراکز صحی موجود است و حدود ۷۵ درصد مراکز صحی برای ولادت‌های پیچیده و سزارین خدمات دارند.

این آمار در حالی ارائه می‌شود که بربنیاد گزارش‌ها در هر ۱۰۰ هزار ولادت، ۱۴۳مادر در جریان ولادت در کشور جان می‌دهند.

بربنیاد این نظرسنجی هنوز نیمی از مراکز صحی ترازو برای وزن‌کردن کودکان ندارند و حدود ۷۵ درصد مراکز صحی در افغانستان به اینترنت وصل نیستند.

در این نظرسنجی گفته شده که بیش از ۹۰ درصد مراکز صحی تشناب برای بیماران، برق منظم و آب نداشته و نیز از امکانات و تجهیزات اساسی دیگر برخوردار نیستند.

از سوی دیگر، بیش از ۸۰ درصد مراکز صحی خدمات شکر، امراض قلبی عروقی و امراض تنفسی را ارائه کرده و نیز نزدیک به ۹۰ درصد مراکز صحی خصوصی و ۶۱ درصد مراکز دولتی خدمات مربوط به دیابت (شکر) را ارائه می‌دهند.

در سراسر کشور، سه هزار و ۵۰۰ شفاخانه و مرکز صحی وجود دارد. بربنیاد آمار وزارت صحت ۹۰ درصد افغان‌ها با دو ساعت فاصله به مراکز صحی دسترسی دارند.

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن