ادب و فرهنگ

فعالیت سینماگران در بلخ ۴۰ درصد کاهش یافته است

افغان رادیو افغانستان – شماری از هنرمندان ولایت بلخ، روز یک‌شنبه، در تالار ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت گردهم آمده از روز جهانی سینما گرامی‌داشت نمودند.

به گزارش خبرگزاری افغان رادیو افغانستان؛ مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ، در این همایش از کاهش ۴۰ درصدی حضور سینماگران در این ولایت خبرداده اند.

آنان می‌گویند، در سال های گذشته بیش از صد هنرمند در بخش سینما در این ولایت فعالیت‌های هنری داشته‌اند اما در سال‌های اخیر نزدیک به ۴۰ درصد آنان به دلایل مختلف تغییر رشته داده و یا هم از این ولایت بیجا شده‌اند.

محمد صادق سرمست‌زاده؛ مدیر عمومی هنرهای ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت می‌گوید، عدم توجه حکومت به فعالیت‌های هنری و ناامنی‌ها باعث گردیده است که تولید فلم در این ولایت به رکود مواجه گردد.

 سرمست‌زاده می‌افزاید، اگر وضعیت هنر سینما به این شکل ادامه یابد تا سال‌های آینده فعالیت‌های سینمایی به صفر خواهد رسید.

در همین حال محمد انور نبیل؛ یک‌تن از هنرپیشه‌های بلخ به کلید می‌گوید، در طی سال‌های اخیر، هنرپیشه‌ها با کم‌ترین امکانات بیشترین دست آوردها را در کشور داشته‌اند.

وی می‌گوید، در این مدت هنرپیشه‌ها مورد کم مهری مردم و دولت قرار گرفته و این وضعیت روی فعالیت‌های هنری نیز تاثیر منفی گذاشته است.

از سویی هم، صفیه عظیمی یک‌تن از بانوان هنرپیشه، فرهنگ عدم حمایت از بانوان هنرمند را یکی از چالش‌های دیگر سد راه بانوان هنرپیشه در کشور بیان داشته می‌گوید، هنوزهم شمار خانواده‌ها حاضر نیستند که دختران شان در جامعه فعالیت‌های هنری داشته باشند.

با این حال مسوولان ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ می‌گویند، در سال روان ۴ فلم هنری از سوی هنرمندان بلخ تولید و وارد سینماهای کشور شده‌اند. آنان می‌گویند،

تمام این فلم‌ها از بودجه شخصی هنرمندان ساخته شده و هیچ ارگان و یا نهاد در این راستا به آنان همکاری نکرده‌اند.

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن