صحت

آخرین دور کارزار فرعی محو پولیو برای ۵٫۹ میلیون کودک فردا آغاز می‌شود

وزارت صحت عامه اعلام کرد که آخرین دور کارزار فرعی تطبیق واکسین پولیو برای معافیت‌دهی ۵.۹ میلیون کودک زیر پنج سال، فردا دوشنبه، ۲۵ قوس آغاز می‌شود.

این وزارت امروز یک‌شنبه در خبرنامه‌ای گفته که در همکاری با سازمان صحی جهان و اداره یونیسف آخرین دور کارزار فرعی واکسین پولیو در سال روان میلادی را در ۱۹۸ ولسوالی مربوط ۲۱ ولایت کشور در دو مرحله به اجرا می‌گذارد.

بر اساس این خبرنامه، این کارزار به هدف افزایش معافیت و مقاومت بدن ۵.۹ میلیون کودک زیر سن پنج سال با دو قطره واکسین در مناطق معروض به خطر ویروس پولیو آغاز می‌شود.

خبرنامه افزوده که این کارزار به استثنای حوزه جنوب‌غرب از ۲۵ تا ۲۹ قوس اجرا خواهد شد. هم‌چنان برنامه واکسین پولیو در حوزه جنوب‌غرب کشور از دوم تا ششم جدی تطبیق می‌شود.

فیروزالدین فیروز؛ وزیر صحت عامه به همین مناسبت گفته است که این نهاد در همکاری با شرکای صحی‌اش در امر محو پولیو، به دلیل وجود «چالش‌های امنیتی و عدم دسترسی به همه کودکان» موفق نشده است. او از مردم خواسته است که در این برنامه با وزارت صحت عامه همکاری کنند.

طبق اعلام وزارت صحت عامه، افغانستان و پاکستان دو کشوری است که در سطح جهان هنوز هم واقعات مثبت پولیو از آن گزارش می‌شود.

در جریان سال جاری میلادی ۲۴ واقعه مثبت پولیو در کشور ثبت شده است. از این جمله ۱۸ واقعه مثبت پولیو در ولایت‌های جنوبی از جمله نُه واقعه در ولایت ارزگان، پنج واقعه در هلمند و چهار واقعه در ولایت قندهار به ثبت رسیده است.

به همین ترتیب، دو واقعه در پکتیکا، یک واقعه در ننگرهار، یک واقعه در کنر، یک واقعه در بادغیس و یک واقعه مثبت پولیو در ولایت بغلان ثبت شده است. سال گذشته شمار واقعات مثبت پولیو به ۲۱ مورد رسیده بود.

افغانستان، پاکستان و نیجریا تنها سه کشور در جهان‌اند که تا هنوز واقعات مثبت پولیو در آن‌ها به ثبت می‌رسند.

این بیماری قابل تداوی نیست؛ اما قابل پیش‌گیری است و کودکانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند، برای همیشه فلج می‌شوند.

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن