چهار راهی در خوست به پاس خدمات«تیتسو ناکامورا» نام‌گذاری شد

افغان رادیوافغانستان-منابع محلی در ولایت خوست می‌گویند که یک چهارراهی در مرکز شهر خوست از سوی مقام‌های محلی این ولایت به نام «تتسو ناکامورا» نام‌گذاری شده است.

روزنامه اطلاعات روز نوشت:طالب منگل، سخن‌گوی والی خوست گفت که «چهارراهی مندوی سبزی» در قسمت شرقی شهر خوست امروز (جمعه، ۱۵ قوس) براساس هدایت والی این ولایت به «چهارراهی تیتسو ناکامورا» نام‌گذاری شده است.

آقای منگل گفت که این چهارراهی به پاس خدمات و کارنامه‌های «تیتسو ناکامورا»، رییس مؤسسه خیریه «خدمات پزشکی صلح جاپان» در افغانستان، به نام او نام‌گذاری شده است.

«تیتسو ناکامورا»، رییس مؤسسه‌ خیریه‌ «خدمات پزشکی صلح جاپان» همراه با پنج همکار افغان خود صبح روز چهارشنبه (۱۳ قوس) در نتیجه‌ی یک حمله‌ی مسلحانه در شهر جلال‌آباد کشته شدند.

ناکامورا که شهروند جاپان بود، از چند سال بدینسو در افغانستان مصروف فعالیت‌های بشردوستانه بود. رییس‌جمهور اشرف غنی پیشتر به پاس خدمات «ناکامورا» به او «تابعیت افتخاری افغانستان» را اعطا کرده بود.

کشته شدن ناکامورا با واکنش‌هایی در خارج و داخل افغانستان به همراه بود. نخست‌وزیر جاپان گفته بود که از چگونگی کشته‌شدن ناکامورا در افغانستان تکان خورده است. سازمان ملل متحد نیز حمله بر ناکامورا را محکوم کرده بود.

در افغانستان، سران حکومت وحدت ملی نیز حمله بر ناکامورا را محکوم کردند. صدیقی صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری در صفحه‌ی رسمی تویتر خود نوشته بود: «دشمنان مردم افغانستان، نزدیک‌ترین دوست ما را بی‌‍رحمانه به قتل رساندند. ناکامورا، زندگی خود را وقف هم‌یاری وهمکاری با مردم ما کرد. ناکامورا، حکومت را در مدیریت آب‌ها وجنگل‌ها کمک می‌کرد. دولت و ملت افغانستان، حمله به او و همکارانش را تقبیح و بزرگ‌ترین جنایت در برابر مددرسانان می‌داند.»

بسیاری از شهروندان افغانستان نیز از ناکامورا به عنوان یک «قهرمان» یاد کرده و در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از او منتشر کردند. روزهای چهارشنبه و پنج شنبه مراسم شمع افروزی به یادبود از او در ننگرهار و کابل راه‌اندازی شده بود.

فرد یا گروهی تا کنون مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است. گروه طالبان اعلام کرده است که جنگ‌جویان این گروه در این حمله دست نداشته‌اند.

از سویی هم، روز گذشته شاه‌محمود میاخیل، والی ننگرهار به رسانه‌ها گفته بود که قتل آقای ناکامورا در خارج از افغانستان طرح‌ریزی شده و دلیل آن هم کارهای مؤثر این امدادگر جاچانی در راستای مهار آب در ننگرهار بوده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن