غنی: سیستم مقایسوی مکاتب باید ایجاد گردد

افغان رادیوافغانستان-محمداشرف غنی رییس جمهور کشور گفته است که باید روی نصاب تعلیمی بیشتر کار صورت گیرد، سیستم مقایسوی در مکاتب ایجاد گردد و همچنان بهترین مکاتب و مدیران شناسایی شوند.

دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته که به ریاست آقای غنی، شام روز گذشته (چهارشنبه ۱۳ قوس) نشستی به منظور بحث روی بازنگری وظایف و ساختار های وزارت معارف، تدویر یافت.

این نشست که به سلسلۀ نشست‌های قبلی به هدف بررسی وضعیت معارف و آوردن اصلاحات در این نهاد در ارگ انجام شد، در آن بر علاوۀ داکتر میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف و معینان آن وزارت، احمد نادر نادری رییس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی و شمار دیگری از مسئولین حکومتی نیز حضور داشتند، ابتدا مسئولین وزارت معارف، طرح بازنگری وظایف و ساختار های این وزارت را با رئیس جمهور شریک ساختند.

بخش‌های عمدۀ این طرح شامل پلان بررسی وظایف و ساختار، تعدیل و بازنگری قانون فعلی وزارت معارف، عناصر اساسی و روش‌های تعلیم و تربیت با کیفیت، انتخاب مسیر شغلی برای فارغان، وظایف تخصصی و حمایوی این وزارت، ارتقای ظرفیت کادرهای مدیریتی و تخصصی و تمرکز به مکتب محوری می‌باشد.

سپس محمداشرف غنی صحبت کرد و ضمن تشکر از طرح متذکره، گفت که جهت مناسب برای عملی کردن اصلاحات در وزارت معارف تعیین شده و نیاز است که با دقت به پیش برویم.

وی با تاکید بر اینکه خلاء‌ها مشخص شوند، گفت که ادارات دیگر مانند اترا، وزارت‌های انکشاف دهات و صحت عامه و شوراهای مردمی میثاق شهروندی باید در تقویت سیستم معارف ممد واقع شوند.

آقای غنی گفت که در خصوص تعلیمات اسلامی روی یک پلان مشخص در مشورۀ نزدیک با شورای سرتاسری علما کار اساسی صورت گیرد.

وی تاکید کرد که بالای نهادهای تعلیمی در ولسوالی‌ها تمرکز شود و ولسوالان نقش کلیدی خویش را در این راستا ایفا نمایند.

محمداشرف غنی با بیان اینکه موضوع اصلاحات معارف، بحث داومدار است، گفت که معارف باید غیر سیاسی و مسلکی شود، زیرا خواست مردم همواره مسلکی شدن و اصلاحات در معارف می‌باشد.

آقای غنی گفت که روی نصاب تعلیمی بیشتر کار صورت گیرد، سیستم مقایسوی در مکاتب ایجاد گردد و همچنان بهترین مکاتب و مدیران شناسایی شوند.

وی بیان داشت که از چند هفته بدینسو زمانی که کار روی اصلاحات معارف آغاز شد، اکنون با توجه به هدایاتی که صادر گردید، مسئولین وزارت معارف توانستند در قسمت آوردن تغییرات و تعیین اهداف این وزارت کار کنند و مهم است که این اهداف بیشتر واضح گردد و بخاطر تطبیق آن، برنامه های بزرگ عمل ساخته شود.

محمداشرف غنی در اخیر سخنانش تصریح کرد که روی بسیج مردم به منظور حمایت از معارف کار بیشتر صورت گیرد و ما برای معارف به حشر ملی نیاز داریم.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن