آلمان؛ ساختمانی زیر نام «موزیم انجمن مهاجران» ایجاد می کند

افغان رادیو افغانستان – کمیسیون بودجه پارلمان آلمان اخیراً ۲۲ میلیون یورو را برای ساخت این موزیم وعده کرده است، مبلغ مشابه ای را هم قرار است ایالت نوردراین-وستفالن برای ساخت موزیم مهاجران پرداخت کند. همچنین شهر کلن برای تشکیل این موزیم محل موسوم به «سالون ۷۰» متعلق به کارخانه تولید موتور«که اچ دی» را در منطقه کالک این شهربرای ایجاد این موزیم وعده داده است. 

به گزارش خبرگزاری افغان رادیو افغانستان؛ رابرت فوکس، مدیرعامل اتحادیه موسوم به«مرکز اسناد و موزیم مهاجرت در آلمان» می گوید که آغاز فعالیت این موزیم هنوز به اصطلاح «درشاخ آهو» می باشد. او علاوه کرد که هنوز سازماندهی «هزینه پردازان» نیز روشن نیست و ما در ابتداء همه اینها را باید سنجش نماییم.

رابرت فوکس، مدیرعامل اتحادیه موسوم به مرکز اسناد و موزیم مهاجرت در آلمان

فوکس و ده همکاراش، از جمله موزیم شناسان، انسان شناسان و مستندسازان، با شنیدن خبر تأمین مالی این پروژه از برلین، اشک شادی ریختند. تقریباً ۳۰ سال است که انجمن مذکور برای ایجاد موزیم مهاجرت فعالیت می کند. فوکس گفت: “در آن زمان، مردم هنوز فکر می کرند که “کارگران مهمان سرانجام به وطن خود باز خواهند گشت. او در ادامه می گوید که اما بنیانگذاران انجمن ما بیشتر به مهاجرت های دایمی فکر می کردند و می خواستند آن را مستند سازند.

بزرگترین نمایشگاه مهاجرت

اعضای این انجمن به سراغ شرکت ها و اتحادیه های برآمدند تا اشیاء متنوع مهاجران را، از پاسپورت و تکت پرواز گرفته تا رادیوی های جیبی که مهاجران از طریق آنها شبکه های رادیویی کشورهای مبدا شان را می شنیدند، جمع کنند. همچنین نوار های صوتی که این مهاجران برای خانواده های شان می فرستادند تا اشیاء  بزرگتر دیگر مربوط به مهاجران جمع آوری شده است. همچنین یک موتر »فورد ترانزیت « که بین آلمان و ترکیه رفت و آمد بیشمار داشته و کارگران مهاجر ترکی را انتقال می داد، جایگاه ویژه ای در این موزیم خواهد داشت. فوکس می گوید که این موتر در حال حاضر در کارخانه فورد در شهر کلن پارک گردیده است، چون هنوز جای کافی برای آن در موزیم وجود ندارد.

این بکس های مهاجران قرار است در موزیم جدید انتقال یابند

تا اکنون در مجموع حدود ۱۵ هزار آثار و اشیاء برمحور مهاجرت در آلمان جمع آوری شده است. مثلا نوارهای صوتی از ترکیه، روزنامه هایی از پولند، لباس ها از سنیگال. این اشیاء بسته بندی شده و ذخیره شده اند.

تمام اشیایی که در این نمایشگاه جا داده شده است یک بخشی از تاریخ مهاجرت را نشان می دهد. اما به گفته فوکس  در این موزیم جدید، آثاری که به نمایش گذاشته می شود، قید زمانی نداشته،  بلکه در اتاقهای ویژه و منحصر به یک مسآله موارد و مفاهیم مغلقی به شمول “هویت، تغییرات و دگرگونی ها، مرزها و یا بیگانگی توضیح و نشان داده می شوند. قرار است در این موزیم دو هدف مهم عملی شود. یکی اینکه باید نشان دهد که ما در یک جامعه مهاجرت پذیر زندگی می کنیم و دوم اینکه باید صدای مهاجران را شنید. دست اندرکاران این موزیم می خواهند با نشان دادن دیدگاه های مهاجران، درک از تاریخ را در آلمان تغییر دهند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن