فرشتۀ پولندی که برای آموزش کودکان افغانستانی در لعل‌وسرجنگل به سر می برد

افغان رادیوافغانستان-در یک روز افتابی پاییزی، میان برگ‌های نیمه‌سبز درختان لعل‌وسرجنگل زنی‌ با موهای خرمایی، چشمانی سبز  و کتاب به دست به سمت مکتب روستا می‌رود. اسم او مونیکاست؛ بانویی که ماه‌هاست پولند را رها کرده و برای آموزش و پرورش کودکان افغانستان به ولایت غور آمده است.

به گزارش افغان رادیو افغانستان به نقل از سلام وطندار؛ مونیکا ۲۸ ساله است و زبان انگلیسی را به دانش‌آموزان یک مکتب خصوصی در غور آموزش می‌دهد.

این بانوی پولندی حدود پنج ماه است که در غور به سر می‌برد. مونیکا می‌گوید، آموزش کودکان افغانستان و آشنایی با رسم‌ورواج‌های این کشور او را هزارها کیلومتر دورتر از خانواده‌اش کشانده است.

او با کلمۀ انفجار و انتحار آشناست. می‌گوید، پیش از سفر به افغانستان، می‌دانسته قرار است به یکی از ناامن‌ترین کشورهای دنیا برود، اما برای آموزش به کودکان این کشور، دل به دریا زده و راه سفر در پیش گرفته است.

مونیکا شناخت بیگانه‌یی از افغانستان داشته که اکنون تغییر کرده است. می‌گوید، رسانه‌های فرنگی افغانستان را کشوری ناامن و به دور از خوبی‌ها انعکاس می‌دهند، اما این‌گونه نیست: «آمدم، دیدم و نظرم تغییر کرد. افغانستان رسم‌ورواج‌های دل‌پسندی دارد و در این چند ماه بسیار به خوبی با مردم و خوی‌وخواص‌شان انس گرفته‌ام.»

مونیکا آرزو دارد کودکان افغانستان آموزش ببینند و برای ادامۀ تحصیل به دانشگاه‌های برتر دنیا راه یابند. او به همین دلیل آمده تا خودش زبان انگلیسی را به آنان آموزش دهد.

او خوش‌حال است و پرانرژی. می‌گوید، وقتی کودکان روستایی را می‌بیند که با جان‌ودل و کم‌ترین امکانات برای آموزش آستین بالا زده‌اند و مانند بزرگ‌ترها تلاش می‌کنند، بیشتر از پیش به آموزش آنان علاقه‌مند می‌شود.

چند ساعتی با مونیکا ماندم و دیدم که چگونه یک زن خارجی از بودن با روستانشینان لذت می‌برد. او می‌گوید، شاید در پولند زنده‌گی‌ آرام‌تری می‌داشت، اما هرگز به این اندازه احساس رضایت نمی‌کرد.

مونیکا به آموزش و پرورش در افغانستان امیدوار است و می‌گوید که سال به سال میزان دانش‌آموزان دختر و پسر افزایش می‌یابد و این یعنی نوید آینده‌یی روشن.

دانش‌آموزانی را می‌بینیم که با شوروشعف بسیار دور آموزگارشان جمع می‌شوند و با او صحبت می‌کنند. با شماری از این دانش‌آموزان صحبت کردم. آموزگارشان را به فرشته توصیف می‌کنند و می‌گویند، با مونیکا بهتر از دیگران می‌آموزند.

مونیکا دانش‌آموختۀ دانشکدۀ علوم اجتماعی پولند است و در آموزگاری چند سالی تجربه دارد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن