صحت

چاپ ۱۱۰ هزار جلد کتاب «رهنمای قاعدگی» برای دختران از سوی وزارت معارف

وزارت معارف اعلام کرد که این وزارت در یک سال گذشته با همکاری اداره یونسیف و وزارت صحت، در حدود ۱۱۰ هزار جلد کتاب رهنمای قاعدگی را چاپ کرده‌است.

میرویس بلخی؛ وزیر معارف کشور که امروز چهارشنبه، ۸ عقرب در یک نشست پیرامون «دوران قاعدگی دختران» صحبت می‌کرد گفت که عدم آگاهی از این دوره، مانع اصلی توسعه‌ تعلیم و تربیه‌ دختران است و وزارت معارف به همین دلیل این کتاب‌ها را چاپ کرده‌است.

او گفت که نبود آگاهی از دوران قاعدگی سبب شده‌است که همه ساله هزاران دختران به دلیل شرمندگی از این مسأله‌ طبیعی ترک مکتب کنند و یا سبب غیرحاضری طولانی برای دختران شود.

وزیر معارف افزود: «ما باید به دختران خود بفهمانیم که هر دختری به لحاظ صحی و طبیعی این دوران را سپری می‌کند. در این مسأله هیچ جای شرم و ممانعت وجود ندارد.»

او همچنین گفت که عدم آگاهی از دوران قاعدگی برای دختران اختلالات روحی و روانی را به بار می‌آورد و این وزارت تلاش می‌کند برای دانش‌آموزان دوره‌ متوسطه‌ دختران، یک مضمون را زیر عنوان «آگاهی از دوران قاعدگی» تهیه کند تا همه‌ دختران با رسیدن به این مرحله، به حفظ‌الصحه‌ بدن شان توجه کنند.

به گفته آقای بلخی، این کتاب‌ها در ولایات مختلف از سوی استادانی که دارای مدرک ماستری‌ اند به‌عنوان مضمون تقویتی به دانش‌آموزان تدریس خواهد شد.

او از خانواده‌ها و علمای دینی نیز خواست که این مسأله را به عنوان یک دوره‌ طبیعی بپذیرند و برای آگاهی دختران دست به کار شوند.

در همین حال رولا غنی؛ همسر رییس جمهور در این نشست گفت که در صورتی که دختران از دوران قاعدگی شان باخبر باشند، می‌توانند یک مادر خوب برای فرزندان شان باشند. او گفت که این موضوع باید جدی گرفته شود و در مورد آن بحث شود.

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن