آغاز روند بازسازی منارهای مصلی هرات

افغان رادیوافغانستان-پنج منار مصلی هرات در حدود شش قرن قدمت دارد. منار پنجم داخل مقبره گوهرشاد بیگم، چند سانتی متر انحراف پیدا کرده است و به بازسازی فوری نیاز دارد، تا تخریب نشود.

مقام‌های محلی در ولایت هرات اعلام کرده‌اند که روند بازسازی منارهای مصلی هرات به هزینه ۱۰ میلیون افغانی با حمایت شورای امنیت ملی کشور، آغاز شده است.

روزنامه اطلاعات روز نوشت: آریا رووفیان، رییس اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گوید که با مصرف این پول، یک قسمتی از نیازمندی مجموعه مصلی هرات بر طرف خواهد شد.

رووفیان گفت: «در بیست سال گذشته چنین توجهی به مجموعه مصلی هرات نشده بود. طرح بازسازی مجموعه مصلی، شامل زیباسازی مقبره گوهرشاد ، ترمیم و تحکیم کاشی‌های منارها، دیوار احاطه باغ گوهرشاد می‌باشد.»

این در حالی است که چند ماه پیش، حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی کشور در سفرش به هرات تعهد سپرده بود که حکومت برای بازسازی منارهای مصلی هرات بودجه اختصاص خواهد داد.

آگاهان فرهنگی در هرات همواره از نبود نیروهای امنیتی در اطراف مجموعه مصلی ابراز نگرانی کرده‌ بودند، اما مسوولان فرهنگی هرات می‌گویند که نیروهای امنیتی در این مجموعه توظیف شده‌اند.

ولایت هرات بیش از ۷۰۰ آبده تاریخی دارد، اما منارهای مصلی هرات یکی از مهم‌ترین آبده‌های تاریخی این  ولایت شمرده می‌شود.

پنج منار مصلی هرات در حدود شش قرن قدمت دارد. منار پنجم داخل مقبره گوهرشاد بیگم، چند سانتی متر انحراف پیدا کرده است و به بازسازی فوری نیاز دارد، تا تخریب نشود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن