رویدادهای داخلی

تغییر در شیوه انتقال معلومات بایومتریک به سرور مرکزی

پس از تصمیم‌گیری کمپنی درمالوگ در هم‌آهنگی با کمیسیون مستقل انتخابات، احزاب سیاسی و نامزدان، مبنی بر تغییر روش در انتقال معلومات دستگاه‌های بایومتریک به سرور مرکزی، روند انتقال معلومات این دستگاه‌ها از طریق کامپیوترها آغاز ‌می‌شود. پیش از این، کارمندان تنها توانستند معلومات حدود چهار هزار دستگاه بایومتریک، به ویژه دستگاه‌های ولایت کابل را با استفاده از سیستم وای‌فای به سرور مرکزی انتقال دهند، اما با کُندی آن روند، قرار است معلومات سایر دستگاه‌ها از طریق کامپیوترها و در حضور ناظران به سرور مرکزی انتقال یابد؛ روندی که گفته می‌شود به دلیل مشکلات تا پایان روز گذشته نیز آغاز نشد.

مسوولان در کمیسیون مستقل انتخابات از آماده‌گی‌های برای آغاز روند انتقال مواد از طریق کامپیوترها خبر می‌دهند. ذبیح‌الله سادات، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات روز یک‌شنبه، ۲۱ میزان در گفت‌وگو با هشت صبح افزود که آنان تمامی آماده‌گی‌ها برای آغاز این روند را در نظر گرفته‌اند و قرار است انتقال معلومات با این روش آغاز شود. این در حالی است که دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات نیز آماده‌گی‌ها برای آغاز این روند را تایید کرد. مسوولان در این دبیرخانه می‌گویند که قرار است معلومات رای‌دهنده‌گان از دستگاه‌های بایومتریک به سرور مرکزی از طریق کامپیوترها انتقال یابد.

پس از ارزیابی انتقال معلومات از طریق کامپیوترها به سرور مرکزی، ناظران می‌گویند که روند انتقال معلومات با استفاده از این روش تسریع یافته است و معلومات رای‌دهنده‌گان یک دستگاه بایومتریک در ۳۶ ثانیه به سرور مرکزی انتقال می‌یابد. با این وجود، ناظران در کمیسیون مستقل انتخابات تصریح کردند که روند انتقال معلومات دستگاه‌ها از طریق کامپیوتر به سرور مرکزی به دلیل ناتوانی در فرستادن شماره‌های جی‌پی‌اس و تشخیص دستگاه‌ها، آغاز نشده است.

نوررحمان اخلاقی، ناظر تیم ثبات و هم‌گرایی اواخر روز یک‌شنبه، ۲۱ میزان در گفت‌وگو با روزنامه افغان رادیو افزود که انتقال معلومات برای دانستن میزان سرعت آن آزمایش شده،‌ اما این روند بنا بر ناتوانی در انتقال شماری از معلومات دستگاه‌ها، آغاز نشده است. با این حال، وی افزود که از کمپنی درمالوگ در خصوص انتقال این معلومات (نمبر جی‌پی‌اس و نمبر تشخیص) در ۲۳ هزار دستگاه‌هایی که فورم نتایج آن انتقال یافته، وضاحت خواسته‌اند.

بر اساس این روش که از سوی کمپنی درمالوگ در هم‌آهنگی با کمیسیون مستقل انتخابات، نامزدان و احزاب سیاسی به پیش گرفته شده است، ۲۰ کارمند فنی کمیسیون مستقل انتخابات با استفاده از کامپیوترها، معلومات دستگاه‌های بایومتریک را پس از نمونه‌برداری در کامپیوتر، در حضور ناظران و مشاهدان به سرور مرکزی ارسال می‌کنند. این در حالی است که کُندی انتقال معلومات دستگاه‌های بایومتریک از طریق وای‌فای و عدم نظارت ناظران از جریان کار آن، سوال‌هایی را برانگیخته بود. کارمندان در کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که پیش‌ از این، معلومات حدود چهار هزار دستگاه به سرور مرکزی انتقال یافته که بیش‌تر آن مربوط ولایت کابل می‌شود.

تغییر در روش انتقال معلومات از دستگاه‌های بایومتریک به سروری مرکزی پس از انتقاد نامزدان ایجاد شد. آنان گفته بودند که سرعت در درج فورم نتایج کاغذی برای آنان پذیرفتنی نیست و از کمیسیون مستقل انتخابات و کمپنی درمالوگ خواستار توقف روند انتقال آرای بی‌بایومتریک شده بودند. با این‌که احتمال انتقال سریع معلومات افزایش یافته، اما مسوولان در کمیسیون مستقل انتخابات تایید می‌کنند که احتمال دارد نتایج ابتدایی انتخابات به تعویق بیفتد؛ موقفی که نهادهای ناظر انتخابات و شماری از کمیشنران پیش‌تر بر آن تاکید داشتند.

 در همین حال، نهادهای ناظر می‌گویند از امنیت معلومات رای‌دهنده‌گان که با این شیوه از دستگاه‌های بایومتریک به سرور مرکزی انتقال می‌یابد، مطمین نیستند. یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات شفاف و عادلانه افغانستان «فیفا» روز یک‌شنبه، ۲۱ میزان در گفت‌وگو با روزنامه افغان رادیو هرچند تسریع این روند را پذیرفت، اما می‌گوید که از میزان امنیت معلوماتی که از سوی کمپنی درمالوگ تامین می‌شود، اطمینان ندارد. وی افزود که نیاز است تا شفافیت روش انتقال مواد از طریق کامپیوتر به سرور مرکزی به نامزدان و نهادهای ناظر تضمین شود.

این در حالی است که عارف کیانی، سخنگوی تیم «امنیت و عدالت» به رهبری رحمت‌الله نبیل از آغاز این روند ناراضی است و می‌گوید که شورای تشریک مساعی نامزدان با انتقال معلومات از طریق این روند به دلیل بالا بودن احتمال «دست‌برد آرای شهروندان» موافق نیستند. وی تصریح کرد که در صورت آغاز این روند، جایگاه کاری کمپنی درمالوگ به دلیل این‌که بودجه خاصی برای این مورد دریافت کرده است، زیر سوال می‌رود و آنان از این کمپنی در مراجع عدلی شکایت درج خواهند کرد. هر چند تلاش شد تا نظر کمیسیون مستقل انتخابات و دبیرخانه آن در این مورد گرفته شود،‌ اما با وجود تماس‌های مکرر زمینه ارتباط فراهم نشد.

قرار بود معلومات دستگاه‌های بایومتریک پس از برگزاری انتخابات و با ارسال مرکز ولایات، به سرور مرکزی انتقال یابد، اما این روند به دلیل مشکلات مخابراتی با چالش جدی روبه‌رو شد. کمیسیون مستقل انتخابات پس از آن اعلام کرد که روند انتقال معلومات دستگاه‌های بایومتریک در دفتر مرکزی دنبال خواهد شد، اما این روند نیز به دلیل کُندی در انتقال معلومات رای‌دهنده‌گان به ‌بن‌بست خورده است.

از میان مجموع دستگاه‌هایی که به کمیسیون مواصلت کرده است، حدود دو هزار و ۲۰۰ دستگاه به دلیل مشکلات قرنطین شده است. این دستگاه‌ها بیش‌تر به دلیل نداشتن کارت حافظه و برنامه کنار گذاشته شده و قرار است شماری دیگر از دستگاه‌ها نیز به دلیل استفاده نشدن در انتخابات ریاست جمهوری از مجموع دستگاه‌ها حذف شود. در انتخابات ریاست جمهوری بیش از ۲۹ هزار دستگاه بایومتریک استفاده شده است. این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات میزان اشتراک مردم در انتخابات ششم میزان را بیش از دو میلیون ۶۰۰ هزار اعلام کرده بود. انتخابات ریاست جمهوری میان ۱۳ نامزد و با استفاده از دستگاه بایومتریک برگزار شده است.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن