رویدادهای داخلی

بی‌باوری نهادهای ناظر و نامزدان به دبیرخانه کمیسیون انتخابات

با آن‌که شش روز تا اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری زمان باقی‌ مانده است، شماری از نامزدان نسبت به کارکردهای دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات بی‌باور اند. برخی از این نامزدان می‌گویند که کارهای دبیرخانه کمیسیون با شک و تردید همراه است و هم‌چنان برای پیش‌برد پروسه انتخابات، «نیت سالم ندارد».

عارف کیانی، سخنگوی دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت» به رهبری رحمت‌الله نبیل، در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت که کارکردهای ریاست دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات در جریان انتخابات و پس از آن با شک و گمان همراه است. او هم‌چنان کمیسیون مستقل انتخابات را به شریک نساختن معلومات با نامزدان متهم کرد. به گفته آقای کیانی، نامزدان در جریان برگزاری انتخابات از کمیسیون مستقل انتخابات خواستار معلومات در مورد مراکز و محلات رأی‌دهی و هم‌چنان چاپ بیش از ۱۱ میلیون برگه‌های رأی‌دهی شدند، اما این کمیسیون، نامزدان را در خلای معلوماتی قرار داد و معلومات را با آن‌ها در میان نگذاشت. آقای کیانی تصریح کرد که شریک نساختن معلومات در مورد مراکز و محلات رأ‌ی‌دهی سبب شده است تا بیش از ۸۰ درصد مراکز رأ‌ی‌دهی در ساحات ناامن کشور ایجاد شود. سخنگوی دسته انتخاباتی امنیت و عدالت هم‌چنان ادعا کرد که بیش‌تر تقلباتی که در این انتخابات صورت گرفته، در مناطق ناامن بوده است.

در همین حال شماری از نهادهای ناظر بر روند انتخابات نیز نسبت به کارکرد کمیسیون مستقل انتخابات بی‌باور اند. حبیب‌الله شینواری، مسوول برنامه‌های مؤسسه دیده‌بان انتخابات و شفافیت افغانستان، به روزنامه افغان رادیو گفت که کارهای کمیسیون مستقل انتخابات شفاف نیست. به گفته او این کمیسیون معلومات را در دسترس نهادهای ناظر قرار نمی‌دهد که چگونه معلومات وارد سیستم می‌شود. او گفت: «در این مورد بی‌باوری نسبت به کمیسیون وجود دارد.»

افزون بر این، سخنگوی دسته انتخاباتی امنیت و عدالت کمیسیون مستقل انتخابات به ویژه دارالانشای این کمیسیون را متهم می‌کند که به نفع یک تیم مشخص کار می‌کند. آقای کیانی افزود که این کمیسیون اوراق نتایج بایومتریک نشده را وارد سیستم می‌کند تا به جای آرای بایومتریک شده، آرای بدون بایومتریک را اعتبار بخشد.

با این حال آقای کیانی تأکید کرد که کمیسیون مستقل انتخابات باید مطابق قانون و طرزالعمل‌های انتخاباتی،‌ آرای بایومتریک شده را حساب کند.

در عین حال علی‌احمد عثمانی رییس کمپین دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» در صحبت با تلویزیون بی‌بی‌سی گفته بود که دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات برای پیش‌برد پروسه انتخابات «نیت سالم ندارد». آقای عثمانی در این گفت‌وگو با توجه به نارسایی‌های روز انتخابات گفته بود که دسته ‌انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی از دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات خواستار وضاحت در مورد این نارسایی‌های شده، اما این کمیسیون به پرسش این دسته انتخاباتی، پاسخ قانع‌کننده ارایه نکرده است. آقای عثمانی گفت: «هم در مسأله جریان رأی‌دهی و هم بعد از رأی‌دهی سوالات وجود دارد. وقتی رأی‌دهنده انگشت خود را روی دستگاه قرار می‌داد، تعداد زیادی رأی‌دهنده در مناطق خاص و سمت خاص دستگاه نشان می‌داد که نام‌شان حذف شده است. چرا نام حذف شده؟ چه صورت گرفته و چه برنامه‌ریزی انجام داده؟ این سوال را مطرح کردیم ولی دارالانشاء پاسخ قانع‌کننده ارایه نکرده است.»

از سوی دیگر تیم ثبات و هم‌گرایی کمیسیون مستقل انتخابات را متهم کرد که مصروف ثبت، بررسی و انتقال آرای بایومتریک نشده به سیستم مرکزی اطلاعات این کمیسیون است. اسدالله سعادتی، معاون دوم دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی، دیروز شنبه در یک کنفرانس خبری گفت که شماری از حلقات خاص در داخل کمیسیون، درصدد تقلب سازمان‌یافته‌اند. آقای سعادتی هشدار داد، در صورتی که کمیسیون مستقل انتخابات بر‌خلاف طرزالعمل انتخاباتی، آرای بایومتریک نشده را وارد سیستم کند، دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی در برابر «قانون‌شکنی، تقلب، حرکت مشکوک و بازی با رأی مردم» می‌ایستد. او تأکید کرد که نباید کسانی به فکر تکرار تجربه سال ۲۰۱۴ باشند و به تقلب دل ببندند.

انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ میلادی با تقلب گسترده همراه بود که باعث ایجاد حکومت وحدت ملی میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله شد. 

در همین حال شماری از نهادهای ناظر بر روند انتخابات نیز نسبت به کارکرد کمیسیون مستقل انتخابات بی‌باور اند. حبیب‌الله شینواری، مسوول برنامه‌های مؤسسه دیده‌بان انتخابات و شفافیت افغانستان، به روزنامه افغان رادیو گفت که کارهای کمیسیون مستقل انتخابات شفاف نیست. به گفته او این کمیسیون معلومات را در دسترس نهادهای ناظر قرار نمی‌دهد که چگونه معلومات وارد سیستم می‌شود. او گفت: «در این مورد بی‌باوری نسبت به کمیسیون وجود دارد.»

افزون بر این آقای شینواری افزود که با توجه به تجارب انتخابات گذشته، شماری از نامزدانی که از امکانات پولی بهتر بر‌خوردارند، در صدد رشوه دادن و یا هم وعده پست سیاسی به رییسان و کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی‌اند. به گفته او، اکنون نگرانی این نهادها نیز در همین مورد است. او افزود که برای جلوگیری از تقلب و به منظور تضمین شفافیت، کمیشنران و دبیران کمیسیون‌های انتخاباتی باید قرنطین شوند.

با تماس‌های مکرری که با مسوولان دبیرخانه‌ی کمیسیون مستقل انتخابات داشتیم، موفق به دریافت واکنش آنان نشدیم.

انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شد. قرار است نتایج ابتدایی این انتخابات در بیست‌وهفتم میزان و نتیجه نهایی آن در شانزدهم عقرب اعلام شود.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن