رویدادهای داخلی

احضار شب‌هنگام اندرابی در مجلس؛ حق با کیست، نیروهای امنیتی یا نماینده‌گان؟

مجلس نماینده‌گان در یک اقدام بی‌پیشینه‌ محمد مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله و معاون شورای امنیت ملی کشور را در یک نشست استثنایی از طرف شب احضار کرده است. این اقدام بی‌سابقه مجلس نماینده‌گان واکنش‌های متفاوتی را در پی داشته است. دلیل احضار شب‌هنگام مقام‌های بلندپایه امنیتی در مجلس نماینده‌گان، برخورد «اهانت‌آمیز» سربازان امنیتی با اعضای این مجلس عنوان شده است.

اعضای مجلس نماینده‌گان مدعی هستند که حکومت با حرکت‌های مغرضانه در برابر نماینده‌گان‌، می‌خواهد خانه‌ی ملت را زیر فشار قرار دهد تا این مجلس نتواند کارکردهای حکومت را زیر نظر داشته باشد. به همین دلیل آنان جمعه‌شب یک نشست اضطراری برگزار کردند. تعداد نماینده‌گانی که در این نشست حضور داشتند، ۱۷۰ نفر عنوان شده است. هم‌چنان نوار صوتی‌ای که در شبکه‌های اجتماعی درز کرده است، بیان‌گر این است که شماری از اعضای مجلس خواهان برکناری خوشحال سعادت، معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله شده‌اند‌، زیرا به سخن آنان، آقای سعادت دستور این گونه برخورد با نماینده‌گان مجلس را صادر کرده است.

مجلس نماینده‌گان در حالی مقام‌های بلندپایه امنیتی را جمعه‌شب در یک نشست اضطراری به مجلس فراخوانده‌اند که حوالی ساعت پنج‌ونیم شام جمعه، نریندر سنگ خالصه، یگانه نماینده هندوها و سکهـ‌ها در مجلس نماینده‌گان همراه با مریم سلیمان‌خیل و شماری از اعضای دیگر این مجلس در یک ایست بازرسی در جاده پلچرخی توقف داده شده‌اند. آقای خالصه روز شنبه، ۲۰ میزان‌، در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت، «من و هشت عضو مجلس می‌خواستیم برای مراسم فاتحه برویم اما در نزدیکی ریاست گمرک کابل از مربوطات ناحیه نهم شهر کابل توقف داده شدیم و مورد بازرسی سربازان امنیتی قرار گرفتیم.» آقای خالصه می‌افزاید، سربازانی که واسطه نقلیه او و محافظانش را بررسی می‌کردند، او را از موتر پیاده کرده‌اند و به محافظانش نیز «دشنام» می‌دادند.

اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گویند، این برخورد «نامناسب» سربازان امنیتی با آقای خالصه سبب شده است که مریم سلیمان‌خیل، عضو دیگر مجلس نماینده‌گان‌، از موترش پیاده شود و جلو این برخورد نامناسب ماموران ایست بازرسی را بگیرد، اما با برخورد فزیکی سربازان امنیتی رو‌به‌رو شده است. به سخن آنان، پس از این برخورد، درگیری فزیکی میان محافظان اعضای مجلس نماینده‌گان و سربازان امنیتی شدت گرفته در نتیجه آن دو محافظ نریندر سنگ خالصه مورد لت‌وکوب قرار گرفته‌اند. شمار سربازان موجود در این ایست بازرسی بیش از ۳۰ تن عنوان شده است.

آقای خالصه در این باره می‌گوید، پس از این رویداد با اعضای دیگر مجلس در تماس شده و تصمیم گرفته شده است که نماینده‌گان در نزدیکی محل رویداد تجمع کنند. تجمع در جاده پلچرخی کابل حدود پنج ساعت طول کشیده و در این جریان جاده نیز به روی ترافیک بسته شده است. اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گویند، سر انجام تصمیم گرفته شد تا یک نشست عمومی برگزار شود و مسوولان ارشد امنیتی برای پاسخگویی در این مورد حضور یابند. آن‌چنانی که نماینده‌گان مجلس می‌گویند، سرپرست وزارت امور داخله همراه با معاون شورای امنیت ملی حوالی ساعت ۱۱:۳۰ شب به مجلس رسیده‌اند و این جلسه تا حوالی ساعت یک‌ونیم بامداد روز شنبه ادامه یافته است.

هرچند مجلس نماینده‌گان برای روز گذشته هیچ آجندایی نداشته است، اما غلام‌سرور سعادت، عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید، روز شنبه، ۲۰ میزان‌، در نشست ‌مجلس تصمیم گرفته شد تا هیات متشکل از هشت عضو شکل گیرد تا چگونه‌گی برخورد سربازان امنیتی با اعضای این مجلس را بررسی کنند. از سویی هم، وزارت امور داخله نیز گفته است که چگونه‌گی این رویداد را بررسی خواهد کرد. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله در یک پیام تصویری که به رسانه‌ها فرستاده، گفته است: «قضیه‌ای که شب گذشته میان پولیس ملی و وکلای محترم اتفاق افتاده بود، به گونه جدی و عادلانه تحت بررسی قرار دارد.» هرچند مسوولان وزارت امور داخله، در برابر ادعاهای اعضای مجلس نماینده‌گان چیزی نمی‌گویند، اما این وزارت در خبرنامه‌اش در این مورد آورده است: «اجرای قانون از وظایف اصلی پولیس می‌باشد.»

با این‌که مقام‌های وزارت امور داخله حاضر به ارایه معلومات بیش‌تر نیستند، اما یک منبع معتبر امنیتی که نخواست نامی ‌از او برده شود می‌گوید، وسایط نقلیه این اعضای مجلس به دلیل داشتن شیشه‌های سیاه در ایست بازرسی توقف داده شده است. به گفته او، هنگامی که نیروهای امنیتی قصد پاک کردن شیشه‌های سیاه این واسطه‌ها را داشتند، اعضای مجلس نماینده‌گان به محافظان‌شان دستور داده‌اند که در حالت آماده‌باش قرار گیرند و در صورت نیاز دست به شلیک بزنند. از همین رو میان نیروهای امنیتی و محافظان نماینده‌گان مجلس درگیری صورت گرفته است. اعضای مجلس نماینده‌گان اما این ادعا را رد می‌کنند. نریندر سنگ خالصه، نماینده‌ی مجلس نماینده‌گان اما مدعی است که سربازان امنیتی با سایر اعضای مجلس چنین برخورد خشن نمی‌کنند. او خاطرنشان ساخته است، به دلیل این‌که او نماینده یک اقلیت مذهبی است‌، با او برخورد دوگانه صورت گرفته است. به سخن او، حمل سلاح توسط محافظانش و وسایط نقلیه‌اش هیچ مشکل قانونی ندارد و شیشه‌های موترش نیز سیاه نیست.

با این وضع، شهروندان پایتخت در واکنش به برگزاری جلسه اضطراری شب‌هنگام مجلس نماینده‌گان می‌گویند، اعضای مجلس باید به جای منافع شخصی‌شان، به منافع ملی بیندیشند و به قانون تن بدهند. محمد شمس باشنده کابل در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت، وکلای مردم در مجلس نماینده‌گان نباید با نیروهای امنیتی زورگویی کنند. به سخن او، برخورد محافظان اعضای مجلس با مردم، راننده‌گان دیگر و نیروهای امنیتی نیاز به اصلاح دارد. این باشنده کابل می افزاید، اگر مقام‌های بلندپایه دولت به قانون پابند نباشند و به نیروهای امنیتی احترام نگذارند، نباید از شهروندان عادی توقع این کار را داشت. هم‌چنان ربیع‌الله صدیقی از برخورد سربازان امنیتی با مردم انتقاد می‌کند. او می‌گوید، نیروهای امنیتی به عنوان محافظان مردم و کشور باید رفتارشان را با مردم تغییر بدهند.

این در حالی است که تنش‌ها میان نیروهای امنیتی و اعضای مجلس نماینده‌گان بحث تازه‌ای نیست. از این پیش نیز نیروهای امنیتی با محافظان وکلای پارلمان بارها درگیر شده‌اند. در پی این درگیری‌ها وزارت امور داخله و ریاست امنیت ملی یک قطعه مشترک را ایجاد کرده‌اند تا از گشت‌وگذار وسایط نقلیه بی‌پلیت و شیشه‌سیاه در شهر جلوگیری کنند. این قطعه در نقاط مختلف شهر به گونه موقت ایست‌های بازرسی ایجاد می‌کنند و شیشه‌های سیاه موترها را توسط راننده‌گان‌شان پاک می‌کند. این قطعه پس از آن به میان آمد که ارزیابی مقام‌های امنیتی نشان داده است، بیش‌تر میزان جرایم توسط افراد زورگو با واسطه‌های نقلیه بی‌سند و شیشه‌سیاه صورت گرفته است.

نشست اضطراری مجلس نماینده‌گان بی‌پیشینه است و برخی از اعضای مجلس می‌گویند، در اصول وظایف داخلی مجلس برگزاری نشست‌های اضطراری شب‌هنگام ذکر نشده است.  

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن