رویدادهای داخلی

کمیسیون مستقل حقوق بشر: در ۶۸ حمله به روند انتخابات ۳۷۷ غیرنظامی «کشته و زخمی» شده‌اند

افغان رادیو، کابل: یافته‌های نظارتی کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که ۶۸ مورد حمله بر روند انتخابات صورت گرفته است. در این حمله‌ها که کمیسیون مستقل حقوق بشر آن را از ابتدای روند انتخابات ریاست جمهوری تا برگزاری این انتخابات در ششم میزان مستند کرده است، حدود ۳۷۷ غیرنظامی «کشته و زخمی» شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر آمار دقیقی از شمار کشته‌گان و زخمیان حمله به روند انتخابات را به دست نداده، اما تأکید کرده است که این آمار ابتدایی بوده و بخش «بررسی ویژه» این کمیسیون‌ در حال بررسی دقیق این رویدادها ا‌ست. پیش‌تر نهادهای امنیتی گفته بودند که از ده‌ها حمله بر روند انتخابات جلوگیری شده است. 

این کمیسیون روز شنبه، بیستم میزان، خلاصه یافته‌های نظارتی خود را از روند انتخابات به نشر رساند. طبق اعلام کمیسیون مستقل حقوق بشر، ۲۲۰ نفر از کارمندان این کمیسیون در روز انتخابات از ۴۷۰ مرکز رأی‌دهی در ۲۳ ولایت نظارت کرده‌اند.

یافته‌های ناظران نشان می‌دهد که از آغاز تا پایان روند رأی‌دهی یک هزار و ۲۶۰ مورد تخطی، تخلف یا جرم انتخاباتی ثبت شده است که در این میان ۱۴۱ مورد آن جرم انتخاباتی بوده و شامل حمله‌‌ مسلحانه و «تروریستی» بر همایش ‌های دوره مبارزات انتخاباتی، حمله‌ بر مراکز رأی‌دهی و تهدید رأی‌دهنده‌گان و کارمندان کمیسیون‌های انتخاباتی می‌شود.

هم‌چنان یافته‌های نظارتی کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که بیش‌تر زندانیان و توقیف‌شده‌‌گان در سراسر کشور، به دلیل نبود مراکز رأی‌دهی، از دادن رأی محروم شده‌اند. علاوه بر آن، حدود ۲۴.۹ درصد افراد دارای معلولیت از استعمال حق رأی‌شان بازمانده‌اند.

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر درباره روز برگزاری انتخابات متمرکز بر بسته بودن مراکز رأی، تخطی کارکنان انتخاباتی، مشکلات در دستگاه‌های بایومتریک، کمپین‌ انتخاباتی و ورود مسلحانه به مراکز رأی‌دهی می‌باشد.

گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که ۲۳ درصد  از تخطی‌ها، تخلفات یا جرایم انتخاباتی در مورد «پایان روند رأی‌دهی» بوده است.

در گزارش این کمیسیون آمده است: «بسته شدن مراکز رأی‌دهی قبل از زمان تعیین‌شده و باز بودن مراکز رأی‌دهی پس از زمان تعیین‌شده، اجازه رأی دادن به افرادی که پس از زمان تعیین‌شده آمده بوده‌اند، اجازه رأی ندادن به افرادی که در پایان زمان رأی‌دهی در صف بوده‌اند، نخواندن شماره لاک صندوق، دخالت افراد غیرمسئول در شمارش آرا‌، ‌تطابق نداشتن اوراق استفاده‌شده با فهرست رأی‌دهنده‌‎گان، ‌اعلام نکردن رسمی پایان روند رأی‌دهی در مراکز، ندادن جدول نتایج به ناظران و ‌نصب نکردن جدول یادشده در مراکز رأی‌دهی، از مهم‌ترین تخطی‌ها و تخلفات در این بخش بوده است.»

انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان تحت تدابیر شدید امنیتی و تهدید طالبان برگزار شد. گروه طالبان به صورت مکرر اعلام کرده بود که انتخابات و گردهمایی مربوط به آن را هدف حمله قرار خواهد داد. در مقابل وزارت امور داخله با گماشتن ۷۲ هزار نیروی امنیتی موفق شد امنیت این انتخابات را بدون چالش جدی امنیتی تأمین کند.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن