رویدادهای داخلی

کمیشنران باید آماده‌ی پاسخ‌گویی باشند

دیروز باید روند انتقال مواد انتخاباتی از تمام ولایات به مرکز کمیسیون مستقل انتخابات کامل شده باشد. کمیسیون مستقل انتخابات باید دقیق معلومات بدهد که چه تعداد از دستگاه‌های بایومتریک را به دست آورد‌ه، ‌چه تعداد را از دست داده و شمار دستگاه‌های بایو‌متریکی که حافظه‌ی‌شان از دست رفته است، ‌چقدر است. شهروندان جمهوری که در روز انتخابات خطر کردند و به پای صندوق‌های رای رفتند، حق دارند در این مورد بفهمند. کمیسیون مستقل انتخابات باید بپذیرد که در قسمت پالیسی‌سازی برای دستگاه‌های بایومتریک کوتاهی کرده است. در سایت کمیسیون مستقل انتخابات، پالیسی دستگاه‌های بایومتریک به صورت مکتوب وجود ندارد. کمیسیون مستقل انتخابات می‌توانست با استفاده از تجارت انتخابات پارلمانی سال گذشته، ‌یک پالیسی جامع برای دستگاه‌های بایو‌متریک درست کند، اما به دلیل بی‌کفایتی و عواملی که ما نمی‌دانیم، این کار را نکرد.

در انتخابات پارلمانی سال گذشته ۴۰۰ دستگاه بایومتریک گم شد. تا هنوز کس نمی‌داند که آن ۴۰۰ دستگاه کجا است. در آن زمان کمیسیون مستقل انتخابات با دست‌پاچه‌گی دچار شد. کمیسیون انتخابات می‌توانست برای دستگاه‌های بایومتریک پالیسی بسازد و این مورد را هم در آن بگنجاند. اگر مثلاً دستگاه‌های بایومتریک یک مرکز به کلی مفقود شود،‌ آیا کمیسیون توانایی آن را دارد که در آن مرکز انتخابات مجدد برگزار کند؟ کمیسیون مستقل انتخابات باید این موضوع را پیش از پیش می‌سنجید و برای پاسخ‌گویی به آن پالیسی می‌داشت. این کمیسیون باید این کوتاهی خودش را قبول کند و در پی اصلاح آن باشد.

کمیسوین مستقل انتخابات باید بسیار واضح توضیح بدهد که چرا دستگاه‌های بایومتریک گم شده است و چرا عده‌ای زیر نام زورمند یا هرچیز دیگر در همین کابل که نیروهای امنیتی در آن تا به دندان مسلح هستند، موفق به دزدیدن کارت حافظه‌ی برخی از دستگاه‌ها شده‌اند؟ کمیسیون مستقل انتخابات و وزارت داخله در این مورد هم مکلف به پاسخ‌گویی هستند. کمیسیون باید توضیح بدهد با محل‌هایی که دستگاه‌های بایومتریک آن‌ها گم شده است، در نهایت چه می‌کند. کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که این محل‌ها قرنطین شده‌اند. آرای این محل‌ها تا حال شمارش نشده است. منطق حکم می‌کند که آرای این محل‌ها باید تا ابد در قرنطین بماند و کمیسیون مستقل انتخابات آن را در شمارش نیاورد. کمیسیون باید مطابق پالیسی‌ای که قبلاً وضع کرده بود، ‌صرف به آرای بایومتریک شده اعتبار بدهد.

در حال حاضر کمیسیون مستقل انتخابات فرصت بسیار بزرگ در اختیار دارد. برخلاف سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ هیچ یک از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به کمیسیون مستقل انتخابات حمله‌ی لفظی نکرده است. هیچ نامزدی این کمیسیون را بی‌اعتبار اعلام نکرده است. در انتخابات‌های گذشته به کمیسیون مستقل انتخابات حمله‌های جدی لفظی می‌شد و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری هم در مرحله‌ی شمارش کمیسیون را بی‌اعتبار اعلام می‌کردند؛ ولی در حال حاضر همه‌ی نامزدان به کمیسیون مستقل انتخابات به نحوی اعتبار داده‌اند. نامزدان ادعای پیروزی کرده‌اند،‌ اما کار کمیسیون مستقل انتخابات را زیر سوال نبرده‌اند. کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات باید از این فرصت استفاده کنند. آن‌ها باید تا دیر نشده، تصامیم جدی و اصولی بگیرند. این کمیشنران باید روند تصفیه‌ی آرای بایومتریک شده و آرای بایومتریک نشده را تسریع کنند. هر قدر که آن روند تسریع شود، به اعتبار کمیسیون مستقل انتخابات می‌افزاید.

روند تفکیک آرای بایومتریک شده و بایومتریک نشده باید در حضور ناظران نامزدان،‌ جامعه‌ی مدنی و مشاهدان خارجی صورت بگیرد تا هیچ نوع سوال و ابهامی باقی نماند. ناظران در چند روز گذشته شاکی بودند که کمیسیون بر کار آنان محدودیت‌هایی وضع کرده است. کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات به این شکایت هم باید ترتیب اثر بدهند. از این شکایت باید سرسری نگذرند. چنین شکایت‌هایی در آینده منشأ جنجال‌های بزرگ می‌شود. کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات باید آماده‌ی پاسخ‌گویی جمعی به سوال‌های تخنیکی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به ویژه پس از اعلام نتایج ابتدایی باشند.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن