رویدادهای داخلی

کمیسیون شکایات از احتمال قرنطین و بازشماری آرای برخی از مراکز در شماری از ولایت‌ها خبر داد

افغان رادیو، کابل: کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلام کرده است که احتمال دارد آرای برخی از مراکز رأی‌دهی در شماری از ولایت‌ها قرنطین و بازشماری شود.

محمدرضا فیاض، معاون سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، روز یک‌شنبه، چهاردهم میزان، در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت که پس از ثبت چهار هزار و ۵۱۲ شکایت در پیوند به انتخابات ششم میزان، دفاتر ولایتی این کمیسیون وارد مرحله کار روی بررسی این شکایت‌ها شده و آن را به ۳۳ کتگوری دسته‌بندی کرده‌اند.

آقای فیاض افزود که امکان دارد آرای شماری از مراکز رأی‌دهی در برخی از ولایت‌ها به دلیل وجود شکایات و احتمال تقلب، قرنطین و سپس بازشماری شود.

معاون سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت که این ولایت‌ها شامل هلمند، فراه، کابل، پکتیا، بلخ، سرپل، پروان و هرات می‌‌شود. او هم‌چنان احتمال داد که دامنه تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی درباره بازشماری و قرنطین آرای مراکز رأی‌دهی، فراتر از این ولایت‌ها برود.

از جانب دیگر محمدرضا فیاض می‌گوید که برخی از دفترهای ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات با کمیسیون شکایات انتخاباتی در قسمت بازشمای آرا همکاری نمی‌‌کنند.

هم‌چنان محمدقاسم الیاسی، سخنگو و دبیر کمیسیون شکایات انتخاباتی، در یک گفت‌وگوی تلویزیونی از عدم همکاری مسوولان ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی ابراز نارضایتی کرد و گفت که نگران ختم بازه زمانی رسیده‌گی به شکایات‌ها است.

روند ثبت شکایت انتخاباتی که هم‌زمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان آغاز شده بود، در نهم این ماه پایان یافت. به دنبال آن روند رسیده‌گی و بررسی شکایت‌ها آغاز شد و کمیسیون شکایات انتخاباتی ۱۵ روز برای رسیده‌گی به شکایت‌ها فرصت دارد.

از مجموع چهار هزار و ۵۱۲ شکایتی که در کمیسیون شکایات انتخاباتی به ثبت رسیده است، طبق معلومات معاون سخنگوی این کمیسیون ۷۹۲ مورد آن مربوط فهرست رأی‌دهنده‌گان و نبود نام افراد در این فهرست و ۴۱۴ شکایت در مورد عدم موجودیت نام افراد در دستگاه بایومتریک می‌شود. به همین ترتیب ۴۲۹ شکایت در مورد نقص دستگاه بایومتریک و ۱۵۲ شکایت از دخالت کارمندان انتخاباتی در کمیسیون شکایات انتخاباتی به ثبت رسیده است.

انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شد. کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده است که تمام مواد حساس انتخاباتی از مراکز ولایت‌ها به کابل رسیده است. این کمیسیون هم‌چنان گفته است که نتایج آرای ده ولایت از جمله کابل، کاپیسا، پروان، میدان‌وردک، لوگر، ننگرهار، لغمان، پنجشیر، خوست و ارزگان بررسی شده است.

 اورنگ‌زیب، کمیشنر این کمیسیون، روز یک‌شنبه، چهاردهم میزان، در یک نشست خبری گفت: «نتایج ولایات مذکور بیش‌تر از ۱۰ هزار فورم می‌شود که اکثریت آن مراحل بررسی، تصفیه و کاپی‌برداری را سپری کرده و حدود ۷ هزار فورم آن آماده ثبت در مرکر ملی جمع‌بندی نتایج است.»

این کمیسیون هم‌چنان گفته است که حدود ۲۲هزار فورم دیجیتالی در مرکز ثبت فورم‌های دیجتالی تحت کار است.

با این حال، قرار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری که گفته شده است در آن حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رأی داده‌اند، در بیست‌وهفتم میزان اعلام شود و نتیجه نهایی آن در شانزدهم عقرب اعلام خواهد شد.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن