رویدادهای داخلی

اگر بخواهیم، می‌توانیم انتخابات شفاف‌تر برگزار کنیم

انتخابات ریاست جمهوری  با تمام چالش‌هایی که فرا‌روی آن موجود بود، برگزار شد. حضور شهروندان هر‌چند کم‌رنگ بود، ولی پاسخی محکم برای کسانی بود که خواهان برگشت به روزهای سیاه و نظام‌های مستبدانه بودند. حضور شهروندان به پای صندوق‌های رای نشان‌دهنده‌ی این است که شهروندان به جمهوریت و مردم‌سالاری باور دارند. هر‌چند بی‌باوری به پروسه‌ها از سوی افراد در چند سال گذشته صدمات غیر قابل انکاری روی باورمندی شهروندان وارد نموده، ولی نتوانسته عزم و اراده‌ی شهروندان را از مردم‌سالاری و شهروند‌سالاری بر‌طرف کند. مردم‌سالاری و شهروند‌سالاری جزء لاینفک زنده‌گی افغان‌ها شده است.  نیاز است تا پروسه‌‌‌ی انتخابات که از طرف بعضی مدیران قبلی به چالش کشیده شد، توسط مدیران جدید برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان ۹۸ بر‌طرف شده و می‌شد.

 بنا بر آن‌چه گزارش‌ها نشان می‌دهد، بیش‌تر موضوعات تخنیکی سبب بروز مشکلات و چالش در محلات و مراکز انتخاباتی شد. نبود لیست تکمیل رای‌دهنده‌گان در محلات، کارکرد نادرست بعضی از دستگاه‌های انگاشت‌نگاری و غیره از موارد درشت چالش‌های انتخاباتی ۶ میزان بود که از چند ماه بدین طرف، نگرانی نهادهای دخیل در انتخابات و رسانه‌ها را در پی داشت؛ ولی توجه جدی از سوی مسوولان کمیسیون‌های انتخابات روی این موارد صورت نگرفت. چالش‌های ذکر شده، چالش‌های بزرگی نبوده و نیستند که قابل جلوگیری نباشند، ولی ظاهراً کدام جدیت در این زمینه از سوی کمسیون‌های به خرج داده نشد و تعداد کثیری از رای‌دهنده‌گان به دلایل خیلی جزئی از حق رای خویش محروم شدند. هر‌چند دلایل امنیتی، عدم اطمینان از برگزاری انتخابات قبل از لغو مذاکرات صلح توسط امریکا، ذهنیت‌سازی منفی در مورد انتخابات توسط سیاسیون، بی‌باوری به نهادهای برگزار‌کننده‌ی انتخابات، عدم اطمینان از شفافیت در انتخابات، عدم برگزاری هم‌زمان یکی از انتخابات‌های شوراهای ولایتی، پارلمان یا شوراهای ولسوالی‌، از دلایل حضور کم‌رنگ شهروندان به پای صندوق‌های رای قلمداد می‌شود. دلایل ذکر شده نمی‌تواند توجیحات زیاد منطقی برای کم‌رنگ بودن حضور شهروندان در پای صندوق‌های رای‌دهی داشته باشد.

شهروندان کشور برای چهارمین بار برای انتخاب نمودن رییس جمهور به پای صندوق‌های رای‌دهی رفتند. آن‌ها برای رفتن به پای صندوق‌ها، قربانی‌های زیادی دادند و می‌دهند. شهروندان کشور تفکر طالبانی و افراطی را قبول ندارند. دو دهه تجربه مردم‌سالاری نیم‌بند و نیم‌جان در کشور شهروندان را باورمند به مردم‌سالاری نموده و دیگر خواهان برگشت به گذشته نیستند. مهم‌ترین دغدغه و آن‌چه که شهروندان جمهوریت را به تشویش ساخته است، نبود اراده‌ی قوی در دو دهه‌ی گذشته برای زیر‌بنا‌سازی نهادها و سازمان‌های دولتی مستقل و غیر‌مستقل بوده است. متاسفانه در هژده سال گذشته نهادهای حکومتی فرد‌محور بوده‌اند، نه سیستم‌محور.

 اگر نگاهی کوتاه به انتخابات‌های افغانستان از سال ۲۰۰۹ به بعد بیندازیم، در می‌یابیم که ‌مشکلات و چالش‌های انتخاباتی بیش‌تر تخنیکی و سیستماتیک بوده است، نه فرد‌محور یا نهاد‌محور؛ ولی بیش‌تر افراد و نهادها صدمه دیدند. برگزاری انتخابات شفاف‌تر و سالم‌تر افغانستان، بیش‌تر نیازمند زیر‌ساخت‌های مخابراتی و تخنیکی بوده است. در قرن ۲۱ که تلاش می‌شود هزینه‌های مصرفی کشورهای دنیا در بسیاری از موارد ملی به حداقل برسد، در افغانستان اما به این مورد توجهی نمی‌شود. در روزگاری که تکنولوژی حرف اول را در دنیای سیاست، اقتصاد و ارتباطات می‌زند، ولی در افغانستان به دلیل نبود زیر‌ساخت‌های تکنولوژی از شیوه‌های سنتی و دستی برای برگزاری انتخابات کار گرفته می‌شود. همین روش‌های سنتی و دستی بیش‌تر چالش‌های و بحران‌ها را به وجود آورده است. بعد از تجارب تلخ انتخابات‌های گذشته حکومت‌های آقای کرزی و وحدت ملی باید تلاش می‌کردند که زیر‌ساخت‌های تکنولوژی را تقویت کنند تا بتوانیم انتخابات‌های خویش با استفاده از فن‌آوری برگزار کنیم. هزینه‌های سرسام‌آور انتخابات‌های افغانستان با توجه به تقلب‌ها، تخطی‌ها و بحران‌هایی که از دل این انتخابات‌های بیرون می‌شود، توجیه منطقی و عملی ندارد. افغانستان کدرهای مجرب در هر بخش دارد، ولی نبود سیستم و زیر‌ساخت‌های مخابراتی در کشور مانع استفاده از تکنولوژی برقی در انتخابات شده است. اگر انتخابات افغانستان به صورت الکترونیک برگزار شود، انتخابات به مراتب با هزینه‌های کم‌تر، شفاف‌تر و سریع‌تر برگزار خواهد شد. اگر حکومت بخواهد، می‌تواند انتخابات شفاف‌تر، سالم‌تر و بهتر برگزار کند. حکومت آینده باید روی زیر‌ساخت‌ها بیش‌تر تمرکز نماید. نیروی بشری برای انتخابات و استفاده از شیوه‎های نوین وجود دارد، اگر اراده‌ای برای شفافیت و قانون‌مداری وجود داشته باشد.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن