رویدادهای داخلی

یافته‌های کمیسیون حقوق بشر: بخش‌های مختلف روند رأی‌دهی با مشکلات همراه بود

افغان رادیو، کابل: یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر از جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان در ولایت‌های مختلف نشان می‌دهد که این روند با مشکلاتی در بخش‌های مختلف همراه بوده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر طی اعلامیه‌ای یافته‌هایش را نشر کرد و از رویدادهای امنیتی، تأخیر در آغاز رأی‌دهی، مشکلات تکنیکی، ‌حضور نداشتن کارمندان کمیسیون در زمان تعیین‌شده، مشکل در فهرست رأی‌دهنده‌گان، حضور کم‌رنگ رأی‌دهنده‌گان، به‌ویژه زنان، و حضور کم‌رنگ افراد دارای معلولیت به عنوان مشکلات روز انتخابات ریاست جمهوری نام برده است.

این کمیسیون هم‌چنان گفته است که در برخی از ولایت‌ها از حضور گسترده‌ شهروندان، فضای مصون و حضور کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات در محلات رأی‌دهی نیز گزارش شده است.

رویدادهای امنیتی

بر اساس یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر، یکی از معضل‌های جدی انتخابات ششم میزان، تهدیدهای امنیتی بوده است. طبق معلومات این کمیسیون، کندز، ننگرهار، بدخشان، فاریاب، بغلان، بامیان، کابل، قندهار از جمله‌ ولایت‌هایی‌اند که شاهد انفجارها و رخدادهای امنیتی متعددی‌ بوده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر اعلام کرده که در این رویدادها به ۱۴ غیرنظامی تلفات وارد شده است. در این میان دو کودک نیز شامل می‌باشد. این رویدادها در ولایت‌های کنر، پکتیکا و قندهار به ثبت رسیده است.

بر اساس یافته‌های کمیسیون مستقل انتخابات، میان دو دسته‌ انتخاباتی که از آن نام برده نشده است، در ولایت فاریاب درگیری به وقوع پیوسته و سبب شده است که روند رأی‌دهی در لیسه پسرانه «تورپاختو» در محل رأی‌دهی زنان (شهر میمنه) متوقف شود. دلیل خلق خشونت، تشویق زنان این محل رأی‌دهی به نفع ‌تیمی خاص بوده است که ‌مخالفت تیم دیگر را برانگیخته است. کمیسیون مستقل انتخابات در مورد هویت این دو دسته انتخاباتی را فاش نکرده است.

مشکلات تکنیکی

کمیسیون مستقل حقوق بشر، یکی از مشکلاتی روز انتخابات را خرابی دستگاه بایومتریک ‌خوانده که درست عیار نشده است. این کمیسیون گفته است که در آغاز روز گزارش‌های متعددی از منابع نظارتی کمیسیون مستقل حقوق بشر رسیده است از جمله این که کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات با دستگاه بایومتریک آشنایی ‌نداشته‌اند و در استفاده از آن ‌مشکلات جدی داشته‌اند.

طبق معلومات منبع، در برخی از ولایت‌ها مواد انتخاباتی دیر رسیده است. به همین ترتیب، یکی از معضل‌های دیگر در بخش تکنیکی، ناکارآمدی دستگاه چاپ بوده است که موجب شکایت شهروندان ‌شده است.

مشکل در فهرست رأی‌دهنده‌گان

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر هم‌چنان نشان می‌دهد که فهرست نام‌های شهروندان با فهرست رأی‌دهنده‌گان، هم‌چنین با حافظه دستگاه بایومتریک در بسیاری ولایت‌ها مطابقت نداشته است. این مسأله یکی از مشکلات عمده و عمومی ‌در این زمینه بوده است. این مسأله در برخی از ولایت‌ها موجب سرگردانی مردم و رفتن از ‌محلی به محل رأی‌دهی ‌دیگر شده است.

حضور کمرنگ رأی‌دهنده‌گان به ویژه زنان

کمیسیون مستقل حقوق بشر بر اساس یافته‌هایش گفته است که ناظرانش گزارش داده‌اند که حضور شهروندان در مراکز رأی‌دهی کم‌رنگ است. تهدیدهای امنیتی، مهم‌ترین علت کم‌رنگ بودن حضور رأی‌دهنده‌گان خوانده شده است.

روند رأی‌دهی ساعت هفت صبح روز شنبه، ششم میزان آغاز شد. انتظار می‌رود این روند تا ساعت پنج عصر ادامه یابد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا