رویدادهای داخلی

کمیسیون مستقل انتخابات به مردم: به فکر تقلب نباشید، بی‌فایده است

افغان رادیو، کابل: مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات ضمن تشویق مردم به شرکت در پای صندوق‌های رأی، از شفافیت انتخابات به آن‌ها اطمینان می‌دهند. این مسوولان هم‌زمان از مردم می‌خواهند که به فکر تقلب نباشند؛ زیرا تقلب، فایده‌ای ندارد.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، بعد از ظهر امروز جمعه، پنجم میزان، در یک نشست خبری از مردم خواست که فردا، شنبه، به پای صندوق‌های رأی‌دهی حاضر شوند و رییس جمهور آینده خود را انتخاب کنند. او گفت که انتخابات تنها راهی برای برون‌رفت افغانستان از مشکلات کنونی است.

 خانم نورستانی هم‌چنان از نیروهای امنیتی خواستار تأمین امنیت و مصونیت مردم در روز انتخابات شد، تا به گفته او مردم بتوانند با خیال آرام رأی بدهند. او از مخالفان مسلح دولت نیز خواست که انتخابات را مختل نکنند و باعث ریختن خون مردم در راه انتخاب رییس جمهور آینده‌شان نشوند.

در این نشست خبری، مولانامحمد عبدالله، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات، خطاب به مردم گفت که به فکر تقلب و استفاده رأی تقلبی، خیالی، نیابتی و تکراری نباشند. او افزود که اگر چنین کاری هم انجام شود، سیستم مرکزی معلومات (سرور) کمیسیون مستقل انتخابات طوری است که این آرا را شناسایی و حذف خواهد کرد و با افراد متقلب نیز در چهارچوب قانون برخورد خواهد شد.

 این کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات از جانب دیگر گفت که دستگاه‌های بایومتریک دارای سه گزینه است که شامل دو شصت، عکس تذکره و عکس زنده چهره فرد رأی‌دهنده می‌شود. مولانامحمد عبدالله افزود که اگر یکی از این سه شرط توسط فرد رأی‌دهنده فراهم نشود، برایش اجازه رأی دادن داده نخواهد شد. او تأکید کرد که اگر فردی تلاش کند تا این شرایط را دور بزند، تلاشش بیهوده خواهد بود و رأی او قابل اعتبار نیست و باطل پنداشته می‌شود. عبدالله از مردم خواست که به این دلیل به فکر تقلب نباشند.

مولانامحمد عبدالله هم‌چنان گفت که هر محل رأی‌دهی تنها برای ۴۰۰ نفر در نظر گرفته شده است. به گفته او، روند رأی‌دهی ساعت هفت صبح آغاز می‌شود و این روند تا ساعت سه بعد از ظهر ادامه می‌یابد. عبدالله افزود که نتایج اولیه هر محل نیز پس از پایان رأی‌دهی در همان محل نصب می‌شود تا مشخص شود که کدام نامزد و چه مقدار رأی در آن محل به دست آورده است.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات امروز اطمینان دادند که تمام آماده‌گی فنی، تدارکاتی و اجرایی با توجه به درس‌های آموخته‌شده برای انتخابات فردا اتخاذ شده است. آن‌ها هم‌چنان به مردم اطمینان دادند که انتخابات ریاست جمهوری فردا به صورت شفاف و عاری از تقلب برگزار خواهد شد. این مسوولان از احزاب، نهادهای ناظر و نامزدان خواسته‌اند به صورت گسترده از این روند نظارت کنند تا به گفته آن‌ها، یک نقطه عطف در تاریخ افغانستان رقم بخورد.

در انتخابات ششم میزان بیش از نه‌ونیم میلیون نفر واجد شرایط رأی‌دهی نام‌نویسی شده‌اند. در این انتخابات از میان هژده نامزد تنها سیزده نامزد تا کنون در میدان رقابت باقی مانده‌اند. ۷۲ هزار نیروی نظامی نیز برای تأمین امنیت این روز در مراکز رأی‌دهی جابه‌جا شده‌اند. هزینه این انتخابات ۱۴۹ میلیون دالر تعیین شده است. از انتخابات فردا در ۴ هزار و ۹۳۲ مرکز، ۲۰۶ نهاد ملی و بین‌المللی با ۱۴۴ هزار و ۱۴۶ نفر ناظر، مشاهد و مهمان ویژه نظارت و گزارش‌دهی خواهند کرد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا