رویدادهای داخلی

غنی: اشتراک مردم در انتخابات دموکراسی نوپا را نهادمند کرد

افغان رادیو، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور، در سخنانی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را به مردم تبریک گفت و تصریح کرد که اشتراک مردم دموکراسی نوپای را نهادمندتر کرده است.

آقای غنی در یک سخنرانی‌ که شام روز شنبه، ششم میزان از رادیوتلویزیون ملی به صورت زنده نشر شد، گفت که مردم با حضورشان در انتخابات تصویری از استقامت و مردم‌سالاری را به جهانیان به نمایش گذاشته‌‎اند. او هم‌چنان گفت که مردم به صدای جمهوریت لبیک گفته و قانونی اساسی را پاس داشته‌اند.

آقای غنی در سخنانش از نیروهای امنیتی نیز قدردانی کرد و ششم میزان را روز نیروهای امنیتی خواند و تأکید کرد که این نیروها پاسدار واقعی نظام و قانون اساسی‌اند.

محمداشرف که خود از نامزدان این انتخابات بود، از کمیسیون‌های انتخاباتی برای برگزاری و آماده‌گی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان قدردانی کرد. او از حریفان و هوادارانش که در جریان کارزارهای انتخاباتی برای تقویت دموکراسی تلاش کردند، نیز به نیکی یاد کرد.

رییس جمهور غنی خطاب به مردم گفت در صورتی که در روز انتخابات رفتار نادرست، نقض قانون و تخلفات صورت گرفته باشد، توقع مردم از نامزدان این انتخابات این است که شکایت‌های‌شان در این مورد را از مجرای قانونی به پیش‌ ببرند تا کمیسیون شکایات انتخاباتی به صورت جدی و سریع به آن رسیده‌گی کند. او از کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی خواست تا همه شکایت‌ها را جدی بگیرد و به آن رسیده‌گی کند. به گفته رییس جمهور، مردم با اشتراک گسترده‌ی‌شان در انتخابات مسوولیت‌شان را ادا کردند، اما امور متباقی که پیروزی این روند است، به کمیسیون‌های انتخاباتی مرتبط است. او از این کمیسیون‌ها خواست تا  با امانت‌داری وظفیه‌ی‌شان را انجام دهند.

محمداشرف غنی گفت به رهبران سیاسی پیامش این است که برای حفظ جمهوریت و ثبات افغانستان گردهم بیایند. او از گروه طالبان نیز خواست تا جنگ را بس کنند و به خواست مردم افغانستان احترام بگذازند و به پروسه صلح که خواست مردم است، گردن بگذارند. اشرف غنی تأکید کرد که گروه طالبان باید از فرصت تاریخی پیش آمده استفاده کرده و بیش از این «ملت مظلوم» را درد و رنج ندهند.

انتخابات ریاست جمهوری روز شنبه، ششم میزان، تحت تدابیر شدید امنیتی و تهدید گروه طالبان برگزار شد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا